iOS 13 Özellikleri Nasıl Olacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 iOS 13 ÖZELLİKLERİ NELER OLACAK 

 

 

Apple’ ın yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 13, iPhone ve iPad kullanıcı deneyimini oldukça önemli şekillerde yenileyecek şekilde tasarlandı. Bu güncellemeler 3 Haziran da gerçekleşecek olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansında resmi olarak tanıtılacak ve uzun süredir Apple hayranlarının istek listelerinde yer alan en az bir özellik içerecek.

 

iPhone kullanıcılarının heyecanlanacakları çok şey var. Apple’ ın duyurusunun, iOS uygulamalarının MacBook ve iMac gibi diğer macOS cihazlarına kolayca aktarılabilir olmasını amaçlayan “Marzipan” yazılımının ilk tanıtımını da içermesi bekleniyor.

 

Ayrıca, iOS 13’ ün, geçen yılki bazı kullanıcıların isteklerini ele alması ve aynı zamanda Apple’ ın tek bir birleşik işletim sistemine geçişi için temel oluşturması bekleniyor.


iOS 13 potansiyel olarak daha önceki güncellemelerden daha fazla gelişmiştir.


Yeniden tasarlanmış bir Ana ekran arayüzü, Fotoğraflar da iyileştirmeler, iPad e özgü güncellemeler, platformlar arası iOS ve Mac uygulamaları ve daha fazlasını, aşağıda ek ayrıntılarla birlikte bekleyebiliriz.

 

 

Beklenen iOS 13 Özellikleri:

 


KARANLIK MOD

 

 

 

iOS 13 ilk kez karanlık bir mod içerecek, iOS kullanıcılarının oldukça uzun süre istedikleri bir özellik. Karanlık mod ilk kez macOS Mojave de tanıtılan karanlık modla eşleşecek ve "daha kolay gece görüşü" sağlayacaktır.


IPAD


iOS 13 teki bazı özellikler iPad e odaklanacaktır. Apple ın sekme görünümünü kullanarak tek bir iPad uygulamasında birden fazla pencereyi görüntüleme özelliği tanıttığı söyleniyor

 

Çoklu görev

 

iOS 12, kullanıcıların iPad deki belirli uygulamaları ekrana bölmelerini sağlayan sınırlı çoklu görev özelliklerine sahiptir. iOS 13 ün bu özellik için desteğini genişletmesi ve daha dinamik hale getirmesi bekleniyor.

 

 

Uygulamaların birden fazla pencereye ayrılma yeteneğini kazanması bekleniyor ve her pencere aynı zamanda sürüklenip bırakılabilen birden fazla “sayfa” barındırabilir. Bu, kullanıcıların ekranın bir tarafında birden fazla e-postayı açarken diğer tarafta da bir öneri veya deneme hazırlamasını sağlayabilir.

 

 

YENIDEN TASARLANAN HOME SCREEN


Apple ın iPhone ve iPad için yeni bir Giriş ekranında çalıştığı söyleniyor, ancak nasıl görüneceğini bilmiyoruz. Ayrıca CarPlayin eşleşmesi için yeni bir Giriş ekranı alması bekleniyor.

 

METIN YAZISINI GERI ALMA

 

Halen, iOS 12 deki geri alma ve yineleme metin sistemi ayrılmamaktadır. Bazı uygulamalar geri almak için bir açılır pencere bildirimi isterken, diğerleri kullanıcıların basılı tutmasını ve eylemi seçmek için metin kutusuna basılmasını gerektirir. Apple, kullanıcıların metinleri geri getirmek için telefonlarını sallamalarına bile izin verdi. iOS 13, tüm bu işlevleri tek bir hareketle birleştirmeyi umuyor.

 

SAFARI IYILESTIRMESI

 

Safari nin iOS 13 te iPad kullanıcıları için daha kullanıcı dostu olması beklenmektedir. İşletim sistemi genelinde mobil boyutta bir web sitesini otomatik olarak yüklemek yerine, tarayıcı sitenin masaüstü sürümünü iPad kullanıcıları için yükleyecektir.

 

 

 

iOS YouTube uygulaması, iPad’ in oldukça geniş ekranını kullanırken bile, iPhone sürümünü kötü bir şekilde kullanıyor ve bu da kullanıcı deneyimini zayıflatıyor. Bu sorunu çözmek için, iOS 13 hangi düzenin (masaüstü veya mobil) kullandığınız ekran için en uygun olduğunu otomatik olarak belirleyebilir ve o sayfayı uygun şekilde yükleyebilir.

 

MAIL IYILESTIRMESI

 

Yerleşik Posta uygulamasının da bildirilmesi gereken bazı iyileştirmeler aldığı bildiriliyor. Mail in yeni sürümünün, e-postaları pazarlama, satın alma, seyahat, “önemli değil” gibi kategoriler halinde düzenleyebildiği ve daha fazlasını yalnızca iletinin göndereni, başkanı ve gövdesi temelinde yapabileceği söyleniyor.

 

Kullanıcıların gelen kutusunu özerk bir şekilde organize etmenin yanı sıra, yeni Posta uygulaması iPhone ve iPad sahiplerine postalarını “Sonra oku” gibi daha belirli klasörlerde düzenleme seçeneği de sunacak.

 

 

SES SEVIYE GOSTERGESI


iOS 13, muhtemelen şu anki durumdan daha az rahatsız edici olacak yeni bir Ses Seviye Gösterge hacmini geliştirdiği söyleniyor.

 

 

 

ÇAPRAZ PLATFORM IOS VE MAC UYGULAMALARI

 

iOS 12 ve macOS Mojave ile Apple, iOS uygulamalarını Mac e getirmek için yeni bir çerçeve sundu. iOS 13 ve macOS 10.15 te, Apple bu işlevi geliştiricilere genişletmeyi planlıyor ve iOS uygulamalarının Mac e aktarılması için ince ayar yapılmasını kolaylaştıracak.

 

 

YENİ EMOJİ


iOS 13 piyasaya sürüldüğünde yeni emoji kullanılamayacak, ancak 2019’ da ilerleyen süreçte yayınlanacak olan bir iOS 13 güncellemesinde Apple yeni karakterler sunacak. Unicode Konsorsiyumu, emoji standardına eklenen karakterleri tamamladı ve bazıları flamingo, su samuru, waffle, tembel hayvan, beyaz kalp, el ele tutuşan insanlar, buz küpü, şnorkel, orangutan, meyve suyu kutusu, falafel ve daha fazlasını içerirmekte.

 

 

BEKLENEN DİĞER iOS 13 YENİ ÖZELLİKLERİ

 

Yazı

Yazı tipi yönetimi, yeni bir yazı tipi yönetimi menüsü edinmek için Ayarlar uygulamasıyla iOS 13 te geliştirilecektir.

 

Canlı Fotoğraflar Güncellemeleri

Apple, Canlı Fotoğraf a eklenen videonun uzunluğunu iki ila altı saniye arasında ikiye katlamayı planlıyor.

 

Hey Siri

Hey Siri, kahkaha ve ağlayan bebekler gibi ortam seslerini filtrelemede daha iyi olacak.