Apple Tv Nasıl Çalışır

 

 

Apple TV

 

 

Apple TV, oturma odanıza ve büyük ekranınıza bir dizi harika özellik getiriyor. Eviniz için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için Apple TV nin nasıl çalıştığına daha yakından bakabilirsiniz.

 

Apple TV Nedir ve Apple Tv Nasıl Çalışır

 

Apple TV bir akış cihazıdır. Bu, kutuyu bir HDMI kablosuyla (dahil değildir) TV nize veya monitörünüze bağladığınızda, internet üzerinden ekranınıza içerik aktarabileceğiniz anlamına gelir.


YouTube ve Facebook gibi sitelerden ücretsiz içerik izleyebilirsiniz, ancak en popüler filmleri ve TV şovlarını izlemek için aboneliğe ihtiyacınız olacak. Yeni Apple TV modellerinde uygulamaları indirip depolayabilirsiniz, ancak içerik indiremez ve depolayamazsınız.

 

Netflix, Apple ve Disney gibi şirketler, içeriklerini şirket sunucularında depolar. Eriştiğinizde, sunucular içeriği size birer birer gönderir. Güvenilir bir internet bağlantınız varsa, bu verileri alır ve hemen izleyebilir veya dinleyebilirsiniz. Bazen internet bağlantınız biraz yavaşsa, verilerin gelmesini beklerken içeriğiniz duraklayabilir.

 

 

Apple TV Kurulumu

 

 

Apple TV kutusundan modeminize bir Ethernet kablosu bağlayabilir veya kutuyu kablosuz bağlantı için Wi-Fi nizde çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Apple TV yi kurmak basit bir işlemdir.

 

Aygıtınızı kurma zamanı geldiğinde bir Apple Kimliğiniz olması gerekir. Zaten başka Apple ürünleri kullanıyorsanız, girmeye hazırsınız. Zaten bir Apple kullanıcısı değilseniz, doğrudan cihazdan bir hesap oluşturabilirsiniz.

 

Ardından, favori uygulamalarınızı Apple TV nize indirebilecek ve içeriğin keyfini çıkarmaya başlayabileceksiniz.

 

 

Apple TV Uzaktan Kumandası

 

 

Apple TV için mevcut Siri Remote, elinizde tutması kolay tek parça alüminyum bir tasarımla yapılmıştır.

 

Yukarıdan aşağıya inildiğinde, güç düğmesi uzaktan kumandanın sağ üst tarafında bulunur. Buna basmak Apple TV yi, Televizyon ve bağlı tüm ses ekipmanlarını kapatır. Her şeyi açıp kapatmak için bir dizi uzaktan kumandayı karıştırmanız gerekmediği için bu çok büyük bir avantaj.

 

Aşağıda, beş yönlü navigasyona sahip dairesel izleme dörtgeni bulunmaktadır. Gezinme düğmeleriyle uygulamalar ve Apple TV arayüzünün diğer bölümleri arasında gezinebilirsiniz. Dış halka dokunmaya duyarlıdır ve video, film veya TV şovu arasında gezinmek için mükemmeldir.

 

Sonraki, sizi Apple TV ana ekranına döndürecek bir geri düğmesi ve bir TV düğmesidir.

 

Oynat/duraklat düğmesi, ses kontrollerinin yanındadır. Sol alt köşede bir sessiz düğmesi var.

 

Son olarak, Siri kontrol düğmesi uzaktan kumandanın yanındadır. Apple ın sanal asistanıyla etkileşim kurmak için buna basın. iPhone a benzer, ulaşılması kolay bir nokta. Mikrofon, uzaktan kumandanın üst kısmında bulunur. Düğmeye bastıktan sonra, TV ekranında tanıdık Siri dalga biçimini de göreceksiniz.

 

Apple TV ile Neler Yapılır

 

Apple TV nizi kurduktan sonra, internetin her yerinden video akışına erişebilirsiniz. Ve film izlemekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

 

 

 Apple TV nin çalışma şekli

 

• Ücretsiz içerik izleyin. Bir kuruş ödemeden kullanılabilen birçok ücretsiz içerik var. Bazı örnekler YouTube, Tubi, PopcornFlix, Newsy ve Ted dir.

 

• Abonelik içeriğini izleyin. Netflix, Disney+, Apple TV+ ve Amazon gibi büyük oyuncuların hizmetleri için ödeme yaparsanız, bunları Apple TV de izleyebilirsiniz.


• Ağ içeriğini izleyin. Örneğin, zaten kablolu veya uydu hizmetlerine, NBC, TSN veya Hallmark Kanalına aboneyseniz.

 

• Dinlemek. Müzik, meditasyonlar, podcast ler ve daha fazlası var. Bu, özellikle televizyonunuzda surround ses sistemi varsa, müzik severler için harika bir seçenektir.

 

• Oyun oynamak. Apple Arcade e ayda yaklaşık 5 ABD doları karşılığında abone olabilirsiniz. Ayrıca App Store da indirebileceğiniz çok sayıda eğlenceli, ücretsiz oyun var.

 

• iTunes Hesabınıza Erişin. Zaten Apple ürünlerini kullanıyorsanız, müzik veya film satın almış olabilirsiniz. Bunları Apple TV kitaplığınızdan izleyebilirsiniz. Elbette, fotoğraf ve videolar gibi kişisel içeriklerinizi de televizyonunuzda görüntüleyebilirsiniz.

 

• Ekran Yansıtma yı kullanın. Diğer Cihazlardan içerik oynatabilirsiniz. Sizin veya bir arkadaşınızın iPhone veya iPad inizde içeriği varsa, cihazınızdaki Wi-Fi ve AirPlay yazılımınızı kullanarak bu cihazları televizyonunuza kolayca bağlayabilirsiniz. Bu, içeriği büyük bir ekranda paylaşmayı kolaylaştırır.


Şu anda, bir Apple TV satın aldığınızda, önceden yüklenmiş birçok uygulamayla birlikte gelir. Bu yeterli değilse, App Store da daha binlercesi arasından seçim yapabilirsiniz. Bu size dinlemek, izlemek ve oynatmak için bir sürü içerik sağlar.

 

Alıştıktan sonra, Apple TV nizi daha verimli kullanmak için ipuçlarını alacak ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştireceksiniz.