Yeni iMac

 

 

 

Her zamankinden daha ince olan 24 inç ekrana sahip Apple iMac, tamamen yeniden tasarlanmış bir dış cephe ve dahili bileşenlerde bazı önemli değişikliklerle gelecek ay geliyor.

 

Apple sonunda iMac i yeniden tasarladı ve yeni tasarım, hem geçmişin iMac lerinin renkli tasarımlarından hem de iPad Air den ödünç alıyor. Yeni 2021 iMac serisi yedi canlı renkte geliyor.

 

iMac 2021 

 

Yine de sunulan sadece yeni renkler değil. Yeni iMac ayrıca yepyeni bir 24 inç 4.5K Retina ekrana sahip. Ve Apple, yerini aldığı 21.5 inç iMac ten çok daha büyük olmayan bir iMac te daha büyük bir ekran içeren bir yeniden tasarım elde etti.


Şu anda iki farklı ana iMac modeli mevcuttur. Biri Apple tasarımı M1 yongası, 24 inç 4.5K ekranı, çeşitli renk seçenekleri ve 14.499 TL den başlayan fiyatı ile alt uç model olarak konumlandırılırken, diğeri ise daha üst düzey bir model olarak konumlandırılmıştır. Intel işlemci, 27 inç 5K ekran, daha çeşitli bağlantı noktaları ve 19.799 TL den başlayan fiyatı bulunmaktadır.


Yeni iMac ne zaman çıkacak

 

20 Nisan 2021deki İlkbahar etkinliği sırasında Apple, yeni iMac in 30 Nisan Cuma gününden itibaren sipariş edilebileceğini duyurdu.

 

Apple, iMac in "Mayıs ayının ikinci yarısında" gönderime başlayacağını söylüyor.M1 İşlemcili iMac Teknik özellikleri


iMac şimdi, önemli hız ve verimlilik iyileştirmeleri sağlamak için önceki Intel yongalarının yerini alan Apple tasarımı "M1" Arm tabanlı bir yonga içeriyor.

 

M1 yongası, Apple ın Mac için ilk Çip Üzerinde Sistemidir ve CPU, GPU, RAM ve daha fazlasını entegre eder. M1, dört yüksek verimli çekirdeğe ve dört yüksek performanslı çekirdeğe sahip 8 çekirdekli bir CPU ya ve 8 adede kadar çekirdeğe sahip entegre bir GPU ya sahiptir ve ilk olarak MacBook Air, MacBook Pro da kullanılanla aynı M1 yongasıdır.

 

Apple a göre, önceki nesil 21,5 inç modele kıyasla M1 iMac, 85 e kadar daha hızlı CPU performansı, 2 kata kadar daha hızlı GPU performansı ve 3 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi sunuyor. Önceki giriş seviyesi 21,5 inç iMac modellerinde olduğu gibi, RAM 16 GB maksimuma çıkar, ancak Intel yongalarına sahip olmaya devam eden üst düzey modeller 128 GB a kadar RAM ile yapılandırılabilir.

 

 

 

M1 çipi, yeni iMac ile sunulan daha ince tasarımı mümkün kılıyor. Mantık kartı ve termaller önemli ölçüde birleştirildi ve boyutları küçültüldü, böylece yeni iMac daha az yer kaplar ve farklı yerlere daha kolay sığar. Ayrıca M1 çipinin termikleri ve yeni soğutma sistemi sayesinde önceki versiyona göre oldukça sessiz.

 

M1 iMac ile önemli harici tasarım değişiklikleri var. Tasarım, önceki modellere kıyasla son derece ince ve kompakttır ve makine yalnızca 11,5 milimetre kalınlığında. iMac ayrıca, ekran açısının ayarlanmasına olanak tanıyan yeniden tasarlanmış ince bir stand ile birlikte geliyor.

 

Apple, yeni iMac i yeşil, mavi, pembe, gümüş, turuncu, sarı ve mor dahil bir dizi parlak renkte satıyor. iMac in önünde daha yumuşak, pastel renkler var, ancak iMac in arkası çok daha parlak ve daha cesur renklere sahip. iMac e güç vermek, renk uyumlu dokuma kabloya sahip yeni bir manyetik güç konektörüdür.

 

24 inç 4.5K ekran, ekranın renk sıcaklığını ortamla eşleştirmek için 11,3 milyon piksel, 500 nit parlaklık, P3 geniş renk, bir milyardan fazla renk ve True Tone ile 4480 e 2520 çözünürlüğe sahiptir.

 

 

 

Apple ın M1 iMac i, düşük ışıkta gelişmiş performans için yeni bir görüntü sinyali işlemcisine sahip 1080p FaceTime HD kamera içerir ve M1 çipindeki Neural Engine, daha iyi gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve gelişmiş otomatik pozlama ve beyaz dengesi sağlar.

 

iMac ayrıca stüdyo kalitesinde mikrofonlar ve güçlü bas ve net orta ve yüksek tonlara sahip altı hoparlörlü bir ses sisteminin yanı sıra Dolby Atmos ve uzamsal ses desteği içerir.

 

iMacin arkasında iki Thunderbolt 3 / USB-4 bağlantı noktası ve bazı modeller için toplam dört USB-C bağlantı noktası vardır. İMac, 6Kya kadar harici ekranı destekler ve yan tarafında bir kulaklık jakı sunar. Daha üst düzey model için güç adaptöründe 1 Gb / sn Ethernet bağlantı noktası mevcuttur ve daha az karmaşık bir kablo kurulumuna olanak tanır.

 

iMac, mümkün olan en hızlı Wi-Fi performansı için Wi-Fi 6 desteğine sahiptir ve 2 TB a kadar SSD depolama ile özelleştirilebilir.

 

Yeni iMac, klavye, Magic Mouse, Magic Trackpad, güç kablosu ve Lightning - USB-C kablosu için özel renklere sahip renk uyumlu aksesuarlarla birlikte gelir. Apple, iMac i sayısal tuş takımı olan veya olmayan eşleşen bir Magic Keyboard ile satar ve bazı modellerde doğrudan klavyede yerleşik Touch ID bulunur.

 

Magic Keyboard, sorunsuz kilit açma veya Apple Pay ile satın alma işlemleri için M1 deki Secure Enclave ile doğrudan iletişim kuran klavye üzerinde özel bir güvenlik bileşeni kullanan ilk kablosuz Touch ID uygulamasına sahiptir.

 

 

iMac Tasarımı

 

2021 iMac, önceki nesil iMac modellerinden çok daha kompakt ve ince bir tasarıma sahiptir ve M1 çipinin verimliliğiyle kolaylaştırılmıştır. Güncellenen iMac, çarpıcı derecede ince bir yan profil için yalnızca 11,5 milimetre kalınlığındaki bir tasarımda güçlü performans sunar.

 

 

 

M1 çipinin önde gelen güç verimliliği ile etkinleştirilen mantık kartı ve termikler, önceki nesillere kıyasla önemli ölçüde konsolide edildi ve boyutları küçültüldü; Çok daha kompakt tasarım, iMac in hacmini yüzde 50 azaltarak daha az yer kaplamasına ve daha fazla yere kolayca sığmasına olanak tanımaktadır.


iMac Renk Seçenekleri

 

Yeni iMac, yeşil, sarı, turuncu, pembe, mor, mavi ve gümüş dahil olmak üzere yedi canlı renkte sunulur ve müşterilerin kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri rengi seçmelerine olanak tanır.

 

 

 

iMac, kullanıcıların ekran içeriklerine odaklanmalarına olanak sağlamak için ön tarafta daha yumuşak renkler ve daha ince kenarlıklar içerirken, arka kısım çok daha koyu ve doygun renklere sahiptir. Yeni tasarımı tamamlamak için iMac, manyetik olarak bağlanan yeni bir güç konektörü ve iki metre uzunluğunda dokunmuş bir renk uyumlu kabloyla birlikte gelir.

 

 

 

iMac Ekran

 

M1 iMac, 11,3 milyon piksel, 500 nit parlaklık, P3 geniş renk gamı ve bir milyardan fazla renge sahip 24 inç 4.5K Retina ekrana sahiptir.

 

 

 

Ekran artık çok daha dar kenarlara sahip ve daha doğal bir izleme deneyimi için ortam değiştikçe ekranın renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisine sahip. Ayrıca 4.5K Retina ekran, Apple ın endüstri lideri yansıma önleyici kaplamasına sahiptir.


iMac Portlar

 

Her iMac, süper hızlı veri aktarımları için iki Thunderbolt bağlantı noktasına sahiptir ve müşterilere Apple Pro Display XDR gibi 6K harici ekran desteği de dahil olmak üzere bir dizi harici aygıta bağlanmak için yüksek performanslı seçenekler sunar. 8 çekirdekli GPU lu iMac yapılandırması, iki ek USB-C bağlantı noktası sunar ve ayrıca güç adaptöründe daha az dağınık bir masaüstüne izin veren 1 Gb / sn Ethernet bağlantı noktasına sahiptir.

 

 

 

Ethernet bağlantı noktasına sahip güç adaptörü, alt uç iMac için bir eklenti seçeneği olarak mevcuttur, ancak ek iki bağlantı noktası satın alma seçeneği yoktur, bu nedenle dört bağlantı noktası kurulumu daha yüksek modellerle sınırlıdır.

 

Kablolu ses için makinenin sol tarafında 3,5 mm kulaklık girişi de bulunmaktadır.

 

 

 Yeni iMac Diğer Donanımları

 

iMac Ram

M1 iMac, diğer tüm M1 Mac lerde olduğu gibi, standart olarak 8 GB RAM ile birlikte gelir, ancak bunu 16 GB RAM ile oluşturma seçeneği ile yapılandırmak mümkündür.

 

iMac SSD

Temel model M1 iMac ler 256 GB veya 512 GB depolama alanıyla birlikte gelir, ancak kullanıcılar bunu 2 TB a kadar SSD depolama ile yapılandırabilir.

 

iMac Bağlantı

M1 çipli diğer Mac ler gibi, iMac de artık daha hızlı kablosuz performans için Wi-Fi 6 bağlantısı sunuyor.

 

iMac FaceTime Kamera

24 inç iMac, Apple ın Mac te "şimdiye kadarki en iyi" kamera olarak adlandırdığı 1080p FaceTime HD kamera içerir. Apple a göre kamera, düşük ışıkta yüksek kaliteli video ve harika performans sunuyor. iMac ayrıca M1 çipindeki görüntü sinyali işlemcisinden ve Neural Engine den yararlanarak daha iyi gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve geliştirilmiş otomatik pozlama ve beyaz dengesi ile kamera görüntü kalitesini geliştirir.

 

iMac Hoparlör

iMac artık tamamen yeni altı hoparlörlü bir ses sistemine sahip. İstenmeyen titreşimleri azaltırken, gelişmiş bas tepkisi için yan yana yerleştirilmiş iki çift güç iptal eden woofer a sahiptir. Her çift, yüksek performanslı bir tweeter ile dengelenmiştir. Toplam altı hoparlörlü ses sistemi, "güçlü, artikülatlı bas ve kristal netliğinde orta ve yüksek tonlara sahip muazzam bir ses sahnesi" üretir. Apple ın özel ses algoritmalarıyla bir araya gelen bu hoparlör yenilikleri, iMac in ilk kez Dolby Atmos ile video oynatırken uzamsal sesi desteklemesini sağlıyor.

 


iMac Magic Klavye

 

M1 iMac, güncellenmiş bir tuş düzeni ve daha yuvarlak köşeler içeren, yeniden tasarlanmış bir Magic Keyboard ile birlikte gelir.

 

 

 

Yeni iMac in Magic Keyboard unun orta ve üst düzey yapılandırmalarında gelen en büyük değişiklik, Touch ID yi ilk kez bir masaüstü Mac e getiren Touch ID dir. İMac teki Touch ID, bir parmak dokunuşuyla güvenli bir şekilde oturum açmayı, Apple Pay ile alışveriş yapmayı veya kullanıcı profilleri arasında geçiş yapmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

 

Bilgi İçin : 0533 6385316