VPN

  

 

VPN Kullanımı
Vpn Nedir 

 


Sanal özel ağ (VPN), genel bir internet bağlantısından özel bir ağ oluşturarak çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. VPN ler, internet protokolü (IP) adresinizi gizler, böylece çevrimiçi işlemleriniz neredeyse izlenemez. En önemlisi, VPN hizmetleri, güvenli bir Wi-Fi etkin noktasından bile daha fazla gizlilik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar kurar.

 


Neden Vpn 

 

Web de gezinmek veya güvenli olmayan bir Kablosuz ağda işlem yapmak, özel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı ifşa edebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, daha iyi bir VPN olarak bilinen bir sanal özel ağ, çevrimiçi güvenlik ve gizliliklerinden endişe duyan herkes için bir zorunluluk olmalıdır.


Bir VPN nin sağladığı şifreleme ve anonimlik, çevrimiçi etkinliklerinizin korunmasına yardımcı olur: e-posta gönderme, çevrimiçi alışveriş veya fatura ödeme. VPN ler ayrıca web taramanızı anonim tutmanıza yardımcı olur.

 

VPN IP adresinizi ve gizliliğinizi nasıl korur

 

VPN ler yerel ağınız ve başka bir konumdaki çıkış noktası arasında binlerce km uzakta olabilecek bir veri tüneli oluşturur ve bu da başka bir yerdeymişsiniz gibi görünmesini sağlar. Bu avantaj, çevrimiçi özgürlüğe veya hareket halindeyken en sevdiğiniz uygulamalara ve web sitelerine erişebilmenizi sağlar.

VPN ler, bir Kablosuz ağ üzerinden gönderildiğinde verileri karıştırmak için şifreleme kullanır. Şifreleme, verileri okunamaz hale getirir. Genel bir Wi-Fi ağı kullanılırken veri güvenliği özellikle önemlidir, çünkü ağdaki herkesin internet etkinliğinize gizlice dinlemesini önler.

Gizliliğin başka bir tarafı daha var. Bir VPN olmadan, internet servis sağlayıcınız tarama geçmişinizin tamamını bilebilir. Bir VPN ile arama geçmişiniz gizlenir. Bunun nedeni, web etkinliğinizin sizin değil, VPN sunucusunun IP adresiyle ilişkilendirilmesidir. Bir VPN servis sağlayıcısının tüm dünyada sunucuları olabilir.

 

 

 

 

Torrent için En İyi 3 VPN: ExpressVPN - CyberGhost ve Mullvad

 

VPN ler, tarama verilerinizi ISS lerin gözünden uzak tutmak için kullanışlıdır. Bu nedenle, VPN ler, çok sayıda torrent indiren herkes için ideal yardımcılar da yapar. Torrent indirirken bir VPN kullanmıyorsanız hız azaltma veya daha da kötüsü yasal tehditlerle karşılaşabilirsiniz.

 


Torrenting için VPN Nasıl Seçilir

 


Torrent için bir VPN arıyorsanız, sorunsuz bir deneyim istiyorsanız karşılamanız gereken bazı belirli kriterler vardır.


Hız ve Bant Genişliği

 

Torrent dosyaları büyük olabilir. Uzun bir 4K video indiriyorsanız, dosya boyutu düzinelerce gigabayta kadar çıkabilir. Bu nedenle, torrent için bir VPN nin iki şey yapması gerekir:

Ortalamadan daha hızlı indirme hızları sağlamalı
Bağlantınızda sınırsız bant genişliği sağlamalı

 


Güvenlik

 

VPN güvenliği birçok şekilde gelir. Tabii ki, planınız ne kadar güvenli olursa o kadar iyidir. Şifreleme bir standart olmalıdır, ancak torrent kullanan kişiler bir kill switch ve DNS sızıntı korumalı bir plana kaydolmalıdır.

 


Gizlilik

 

İdeal olarak, tarama alışkanlıklarınızı kaydeden bir VPN e asla kaydolmamalısınız. Torrent indirmek için özellikle önemlidir. Günlük kaydı olmaması, VPN sağlayıcısının verilerinizi medya şirketlerine ve hükümet yetkililerine bırakmaya zorlanamayacağı anlamına gelir.

 


Paylaşılan IP Adresleri

Paylaşılan IP adreslerine sahip bir VPN sağlayıcısı kullanmak, torrentinize ekstra bir anonimlik katmanı ekler. Yüzlerce başka insanla paylaştığınız için, trafik parçalarının makinenize geri gitmesi daha zordur.

 

 

1. ExpressVPN: Torrenting için en hızlı VPN


İlk seçimimiz ExpressVPN. Hizmete yukarıda tartıştığımız kriterler ışığında bakalım.

 

 

İlk olarak, hız. ExpressVPN hızlıdır. Bağımsız testler, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya daki uluslararası sunucularda ortalama 100Mbps den fazla olduğunu göstermiştir. Toplamda, şirket 94 ülkede 160 şehirde 3.000 den fazla sunucuya sahiptir. En önemlisi, ExpressVPN bant genişliği kullanımınızı sınırlamaz, kısıtlamaz.


Ne yazık ki, şirket küçük günlük kaydı yapıyor, ancak yalnızca kullandığınız bant genişliği miktarını ve zaman damgalarınızı kaydetmek için - muhtemelen dahili kaynak yönetimine yardımcı olmak için. Trafiğinizi, DNS isteklerinizi veya IP adreslerinizi hiçbir şekilde kaydetmez.

Şirketin merkezi İngiliz Virgin Adaları dır.

ExpressVPN sağlam güvenlik ve gizlilik özellikleri sunar. 256 bit AES şifrelemesi, DNS ve IPv6 sızıntı koruması, bir kill anahtarı ve bölünmüş tünel içerir. Bölünmüş tünelleme torrent kullanıcıları için yararlıdır: torrent trafiğinizi VPN ağına koymanıza olanak tanır ve diğer web trafiğinize dokunmaz.

 

 

 

2. CyberGhost: Sınırsız Torrente Sahip Bir VPN

  

CyberGhost’ un en büyük özelliği güvenlik ve emniyetidir. Şirketin merkezi Romanya dadır. ExpressVPN de olduğu gibi sürekli bir bağlantı yoktur.

 

 

 

VPN tamamen giriş yapmaz. Trafik, DNS istekleri, zaman damgaları, bant genişliği veya IP adresinizle ilgili kayıtları tutmaz. Ekstra bir anonimlik katmanı için paylaşılan IP adresleri bile sunar. Hizmet hem bir kill switch hem de DNS sızıntı koruması ile birlikte gelir.

CyberGhost ayrıca ExpressVPN den daha fazla sunucuya sahip olduğunu ve toplamda 7.000+ olduğunu iddia ediyor. Ancak, yalnızca 91 farklı konum sunar. Zamanla daha fazla yer yavaş yavaş kullanıma hazır hale geliyor.


Trafiğinizin olabildiğince serbestçe akmasını sağlamak için CyberGhost en hızlı VPN protokollerinden ikisini sunar: L2TP ve IKEV2.

CyberGhost ile sınırsız, kontrolsüz bant genişliğine erişebilirsiniz.

 

 

 


3. Mullvad: Reddit e Göre En İyi Torrent VPN

  

Reddit torrent için en iyi VPN nin Mullvad olduğunu belirledi. Mullvad, daha tanınmış rakiplerinin bazılarının yapabileceği marka bilinirliği ile övünmeyebilir, ancak kalite açısından bunlarla eşleşir.

 

 

CyberGhost gibi, sorun giderme amacıyla bile veri kaydetmez. Aynı zamanda en hızlı VPN lerden biridir. Testler, 90Mbps civarında ortalama indirme hızına sahip olduğunu gördü.

 

Güvenlik açısından Mullvad, tüm web trafiğiniz için AES-256 şifreleme kullanır. SSL anlaşması RSA-4096 şifrelemesi kullanır. Servis ayrıca bir kill switch ve DNS sızıntı koruması sunuyor. Gizlilik mantra hizmetin ötesine uzanır. Mullvad ayrıca kripto para biriminde ödeme kabul eden birkaç VPN sağlayıcısından biridir. Hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash i kabul eder.