MacOS Mojave Özellikleri

 

  Apple MacOS Mojave 10.14 

 2018 Worldwide Developers Conference da ( Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı ) tanıtılan MacOS Mojave, Apple ın Mac lerinde çalışan işletim sisteminin en yeni sürümüdür. 

 

 

Yeni işletim sistemi adını Kaliforniya, Mojave Çölünden almaktadır. MacOS Mojave de göze çarpan özellik, sadece dock ve menü çubuğunun ötesinde tam pencerelere ve uygulamalara uzanan, Posta, Takvim, iTunes, Xcode gibi yerel uygulamalar ve yeni karanlık temayı benimseyen yeni bir sistemle Dark Mode dur. 

 

MacOS Mojave 10.14 ile High Sierra 10.13 ile ilgili yaşanan tüm sorunlarda ortadan kaldırma amaçlıdır. 

Şimdi macOS Mojave’ nin bazı yeni özellikleri ve tasarım farklılıklarını inceleyelim.

 

 

  

 

 

         MacOS Mojave 10.14 Özellikleri   

 

MacOs Mojave Karanlık Mod

 

 

Mojave’ nin en göze batan değişiklik olarak Karanlık ( Dark ) Mod bulunmaktadır. MacOS Mojave nin kendine özgü yeni bir özelliğidir. Daha karanlık bir görünümün yaratıcı profesyoneller için harika bir özeklliktir.  Çünkü fotoğraf, sunum, video ve dokümanların ekrandan çıkarılmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

Apple ın uygulamalarının çoğu Takvim, Posta, iTunes ve Xcode dahil olmak üzere Karanlık Mod dan yararlanmak için yeniden tasarlandı. 

Dark Mode, MacOS Mojave de Sistem Tercihleri nin Genel bölümüne gidip daha koyu görünümünü seçerek etkinleştirilebilir.

 

 

MacOs Mojave Dinamik Masaüstü

 

 

Dinamik Masaüstü, masaüstü duvar kağıtları için tasarlanmış yeni bir özelliktir. Gün boyunca değişen, güne, öğleden sonra ve geceleri yeni bir görünüme geçen duvar kağıtlarına izin verir.

 

 

Dinamik Masaüstünü kullanmak, Konum Servislerinin etkinleştirilmesini gerektirir; böylece işletim sistemi yerel saati belirleyebilir ve ekranı gerektiği gibi değiştirebilir.

 

 

Stacks (  Yığınlar)

 

MacOS Mojave de masaüstüne yönelik yeni bir organizasyonel özellik olan Yığınlar, masaüstünüzdeki tüm dosyaları, dosya türüne, tarihe, etikete ve daha fazlasına göre sıralayarak  "Masaüstü Yığınları" nı azaltarak birleştirerek karmaşayı engellemenizi sağlamaktadır.

 

 

 

Yığınlar, Bul a giderek Görünüm e gidip "Yığınları Kullan" ı seçerek etkinleştirilebilir. Oradan masaüstüne sağ tıklarsanız, Yığın, Son Açılan Tarih, Tarih Eklendi, Tarih Değiştirildi, Tarih Oluşturuldu veya Etiketler e göre gruplandırmayı seçebilirsiniz.

 

 

Galeri

 

Bu yeni Finder görüntüleme modu olan Galeri de yeni bir Görünüm modu var. Galeri ile dosyalar, üstte büyük bir önizleme ve altta küçük resimlerle görüntülenir. Resimlerden ve videolardan PDF lere ve sunumlara kadar her şeyi görüntülemek için idealdir. Birden fazla dosya seçilerek tek tıkla Pdf oluşturmak çok kolaylaşmaktadır.

 

 

Devamlılık Kamerası

Devamlılık Kamerası, bir iPhone veya iPad de fotoğraf çektiğinizde otomatik olarak Mac te seçtiğiniz belgeye veya uygulamaya koymanıza izin verecek şekilde tasarlanmış yeni bir Süreklilik özelliğidir. Fotoğraf, video veya belge taramalarını doğrudan iPhone veya iPad den Mac bilgisayarlarınıza yüklemek için Süreklilik Kamerasını kullanabilirsiniz.

 

 

Gizlilik ve Güvenlik

Apple, Mojave deki gizlilik korumalarını kamera, mikrofon ve posta veritabanı, mesaj geçmişi, Safari verileri, Zaman Makinesi ( Time Machine ) yedeklemeleri, iTunes aygıt yedeklemeleri, konumlar ve rutinleri ve sistem tanımlama bilgilerini içeren diğer hassas kullanıcı verilerine genişletiyor. Kullanıcılar Sistem Tercihlerinin Güvenlik bölümünde bulunan güvenlik tercihlerinde bu özelliğe erişebilirler.

 

 

 

 

        MacOs Mojave Apple Store   

 

İOS 11 de Apple, iOS App Store u elden geçirmişti ve aynı işlem MacOS Mojave de Mac App Store a verildi. Tamamen yeni App Store, Mac için yeni ama tanıdık olan yenilenmiş bir arayüzle sıfırdan tasarlandı. Bir Keşfet sekmesi, Apple ın App Store ekibinin hazırladığı editörlerle birlikte en iyi Mac uygulamalarında bilgi sunarak bu bölümün en iyi grafiklere erişim sunmasını sağlar. Kenar çubuğu, keşfet bölümü ve uygulamalar için yeni bir pazar açmaktadır.  

 

 

 

       MacOs Mojave Yüklenebilen Cihazlar  

 

* MacBook 2015 başı veya daha yeni modeller

 

* MacBook Air 2012 ortası veya daha yeni modeller

 

* MacBook Pro 2012 ortası ve daha yeni modeller

 

* Mac mini  2012 ortası veya daha yeni modeller

 

* iMac  2012 ortası veya daha yeni modeller

 

* iMac Pro 2017 sonu ve yeni modeller

 

* Mac Pro 2013 sonu ve yeni modeller, ( ayrıca 2010 ortası  ve 2012  ortası, olan Metal özellikli GPUlu modeller)