MacBook Depolama Alanı Öğrenme

 

 

Mac inizde Ne Kadar Boş Alan Olduğunu Kontrol Etmek

 

 

 

Mac inizde ne kadar kullanılabilir depolama alanı kaldığını öğrenmek için bu yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

 

 

Bazen MacBook dahili sürücüsünde ne kadar boş alan kaldığını bilmek isteyebilirsiniz. Örneğin, indirilecek çok büyük bir dosyanız veya Mac inize aktarılacak birkaç film ve videonuz varsa, kullanılabilir alan hakkında fikir sahibi olmak yardımcı olur.

 

Bu kullanışlı öğretici, Mac inizdeki boş alanı kontrol etmenin kolay yollarını gösterecektir. Mac inize bağlı bir harici sürücünün kullanılabilir alanını öğrenmek için de bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

1. Bu Mac Hakkında Penceresini Açın

 

Mac inizdeki boş alanı kontrol etmenin en kolay yolu:

 

• Ekranın sol üst köşesindeki Elma simgesine () tıklayın ve Bu Mac Hakkında yı seçin.

• Depolama ya gidin.

• Mac inizin dahili sürücüsünün veya şu anda bağlı olan diğer sürücülerin toplam kullanılabilir boş alanını gösterecektir.

 

 

 

 

2. Sistem Bilgilerini Kontrol Edin

 

Sistem Bilgileri, Mac inizin sabit diskinin, Mac SSD nin veya diğer bağlı sürücülerin depolama ayrıntılarını almayı inanılmaz derecede kolaylaştıran başka bir yerleşik araçtır.

 

• Option tuşunu basılı tutarken ekranın sol üst köşesindeki Elma simgesine () tıklayın.

• Sistem Bilgileri ne tıklayın.

• Donanım bölümünü genişletin.

• Sürücünüzün kapasitesini, boş alanını ve diğer ilgili bilgileri görmek için Depolama ya tıklayın.

 

 

 

 

3. Finder da Bilgi Al ı kullanın

 

Bunun çalışması için, Mac inizin sürücüsünü Finder kenar çubuğunda göstermeyi seçtiğinizden emin olun. Henüz yapmadıysanız, Finder ı açın ve menü çubuğundan Finder > Tercihler e tıklayın. Ardından, Kenar Çubuğu nu tıklayın ve Konumlar altında Mac inizin adının seçildiğinden emin olun.

 

Bu yapıldıktan sonra, depolamayla ilgili bilgileri görmek için şu adımları izleyin:


• Konumlar altındaki Finder kenar çubuğunda Mac inizin adını tıklayın.

• Ana birime Control tuşuna basarak tıklayın ve Bilgi Al a tıklayın.

• Toplam kapasiteyi ve mevcut olanı görmek için Genel i genişletin.

 

 

Diğer bağlı USB sürücü, sabit disk, SSD vb. için kullanılabilir alanı görmek için aynı adımları takip edebilirsiniz.

 

 

4. Masaüstünde Hızlı Bakış ı kullanın

 

Quick Look u Finder da veya masaüstünde kullanabilirsiniz. Ancak bunun için önce Finder da olduğunuzdan emin olun ve üst menü çubuğundan Finder > Tercihler i tıklayın. Ardından, Genel sekmesinin Bu öğeleri masaüstünde göster bölümünden Sabit diskleri etkinleştirin. Artık Mac inizin dahili sürücü simgesini masaüstünde görüntülemeye başlayacak.

 

Mac inizin masaüstünde dahili sürücü simgesi göründüğünde, seçmek için tıklayın ve Space e basın. Bu size toplam depolama boyutunu ve Hızlı Bakış açılır penceresinde hala nelerin mevcut olduğunu gösterecektir.

 

 

 

 

5. Bir Terminal Komutu Çalıştırın

 

Terminal i kullanmakta rahatsanız, Mac inizde ne kadar boş alan olduğunu öğrenmek için bir komut kullanabilirsiniz. Mac inizde Terminal i açarak başlayın. Bundan sonra, aşağıdaki komutu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve Enter tuşuna basın:

 

df -h

 

Çeşitli Mac birimlerinizin boyutlarını gösterecektir. Çoğu durumda, /System/Volumes/Data için rakamlar, ana biriminiz için ne kadar alan kullanıldığını ve kullanılmadığını gösteren rakamlar olacaktır.

 

 

İsteğe bağlı olarak, bu dosya yolunu Terminal den (/System/Volumes/Data) kopyalayabilir, Finder a gidebilir, Cmd + Shift + G tuşlarına basabilir, kopyalanan klasör konumunu yapıştırabilir ve sürücü verilerinin gösterildiği birimi görmek için Enter a basabilirsiniz.