Macbook Air M2

 

 

M2 MacBook Air Özellikleri

 

Yeni nesil Apple silikonu burada ve yepyeni bir MacBook Air ile birlikte geliyor. İşte bilmeniz gereken her şey.

 

 

 

Kasım 2020 de Apple, artık efsanevi M1 çipini tanıttıktan sonra bir çığır açtı. Yeni Apple silikonunu alan ilk cihazlardan biri, küçük ve hafif bir platformda benzeri görülmemiş verimlilik seviyeleri sunan M1 MacBook Air oldu. Bir çip üzerindeki bu sistem, dizüstü bilgisayarı piyasadaki en çok satan taşınabilir bilgisayarlardan biri haline getirdi. Ve artık, Apple bir sonraki adımı açıkladı.

 

İki yıl sonra Cupertino, M2 olarak adlandırılan ikinci nesil Apple silikonunu piyasaya sürdü. Sürüm, M2 çipi tarafından desteklenen yeni bir MacBook Air modeli tarafından yönetiliyor. Bu M2 MacBook Air, onu önceki nesilden ayıran birkaç yeni özelliğe sahiptir. İşte bilmeniz gerekenler.

 

1. Apple M2 işlemcisi

 

 

Tabii ki MacBook Air deki en önemli değişiklik çip üzerindeki yeni sistemi (SoC). Önceki nesil MacBook Air artık yalnızca bir seçenek olarak sunuluyor: 7 çekirdekli GPU lu 8 çekirdekli bir CPU. Bu model ayrıca sırasıyla 16 GB ve 2 TB a kadar yükseltebileceğiniz 8 GB birleşik RAM ve 256 GB depolama alanına sahiptir.

 

Öte yandan, M2 MacBook Air iki yapılandırmayla gelir: 8 çekirdekli GPU lu alt model ve 10 çekirdekli GPU lu daha güçlü model. Yeni çipin, aynı miktarda güç tüketirken, önceki tasarıma göre %18 daha iyi CPU ve %25 daha iyi GPU performansı sağladığı söyleniyor.

 

 

Bu gelişme nedeniyle, M2 MacBook Air in bir öncekinden daha hızlı çalışmasını ve uzatılmış pil ömrünü korumasını bekleyebilirsiniz.

 

Temel model hala 8 GB birleşik RAM ve 256 GB depolama sunarken, daha güçlü seçenek 512 GB depolama sunar. Ayrıca depolamayı 2 TB a kadar yükseltebilir ve artık birleşik belleği 24 GB a kadar artırabilirsiniz. Bu seçenekler, M2 MacBook Air i video düzenleyiciler gibi daha fazla depolama alanına ve RAM e ihtiyaç duyan ancak yine de ince ve hafif bir platform talep edenler için çekici bir seçenek haline getiriyor.


2. Yeni Bir Ekran

 


Yeni, daha güçlü SoC nin yanı sıra, M2 MacBook Air ayrıca geliştirilmiş 13,6 inç Liquid Retina Ekrana sahiptir. Bu ekran çapraz olarak 0,3 inç daha büyük ve M1 MacBook Air ekranından 100 nit daha parlak.

 

Apple, bu biraz daha uzun ekranı, üst çerçeveyi küçülterek ve 1080p FaceTime HD kamera için bir çentik ekleyerek elde etti. Herkes çentiğin hayranı olmasa da, ekrana daha fazla dikey alan ekleyerek üretkenlik için daha iyi hale getirir.


3. MagSafe Geri Döndü

 

 

Daha önce 2017 MacBook Air de MagSafe 2 olarak görülen Apple ın tescilli manyetik şarj özelliği, iPhone 12 de ve ardından M1 MacBook Pro da tekrar görünmeden önce 2019 da dizüstü bilgisayarlardan kayboldu. Bugün nihayet MagSafe 3 olarak MacBook Air e geri döndü.

 

M2 MacBook Air in sağ tarafına bir MagSafe bağlantı noktası ekleyerek, dizüstü bilgisayarınızı şarj ederken iki USB-C, Thunderbolt 3 bağlantı noktasının kullanımını korursunuz. Ancak, bir sıkıntı içindeyseniz ve MagSafe 3 şarj cihazınızı bıraktıysanız, MacBook Air inizi şarj etmek için USB-C bağlantı noktalarından herhangi birini kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

4. Daha Hızlı veya Çift Şarj

 

 


M1 MacBook Air i şarj etmek için tek seçeneğiniz 30W USB-C Güç Adaptörüydü. Ancak M2 MacBook Air iniz varsa, artık üç şarj seçeneğiniz var. Temel model cihazı satın aldıysanız, yine de 30W Güç Adaptörü alırsınız, ancak MagSafe 3 ile.

 

Ancak, daha güçlü, 512 GB depolamaya sahip 10 çekirdekli GPU yu seçenler, MacBook şarj cihazınızı aynı anda diğer cihazlarla kullanmanıza olanak tanıyan 35W Çift USB-C Bağlantı Noktalı Kompakt Güç Adaptörü alacak.

 

Son olarak, MacBook unuzu çok daha kısa sürede şarj etmenize olanak tanıyan hızlı şarj olan 67 W USB-C Güç Adaptörüne yükseltmeyi seçebilirsiniz.

 

 

5. Ses ve Kamera İyileştirmeleri
 

 

M2 MacBook Air şimdi 1080p FaceTime HD kameraya sahip ve kalitesini geçen yılki 720p web kamerasına göre yükseltiyor.

 

Apple ayrıca M1 MacBook Air deki olağanüstü stereo dizüstü bilgisayar hoparlörlerini de geliştirerek M2 MacBook ta dört hoparlörlü bir ses sistemi sunmak için iki tane daha ekledi. Şirket ayrıca dahili hoparlörlere Dolby Atmos ile Uzamsal Ses desteği ekledi. Üçüncü nesil AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max kullanıyorsanız dinamik kafa takibi de dahil.


6. Tasarım ve Form Faktörü

 

 

M2 MacBook Air şimdi her zamankinden daha ince. En yeni MacBook Pro modellerine benzer şekilde daha düz bir profil sunmak için önceki tasarımın kama şeklinden vazgeçti. Bu, yüksekliğini 1,61 cmden 1,13 cm ye düşürür. Ve ekran M1 modelinden 0,06 cm daha uzun olmasına rağmen, 50 gram daha hafiftir ve taşımayı kolaylaştırır.

 

Apple ayrıca Altın rengini de serisinden çıkardı. Hala klasik Gümüş ve Uzay Grisi elde edersiniz, ancak artık Starlight ve Midnight arasında da seçim yapabilirsiniz.