Mac Studio

 

 

 

Mac Studio Özellikleri

 


Mac Studio, Mac mini ve Mac Pro arasında bir melez olan profesyonel odaklı bir masaüstü Mac tir. M1 Max veya M1 Ultra çip, tonlarca bağlantı noktası ve yeni termal tasarım ile donatılmıştır.

 

Özellikler

• M1 Maks/M1 Ultra çipler
• 20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU ya kadar
• 35,999 TL Başlangıç Fiyatı
• 128 GB a kadar Birleşik Bellek
• 8 TB a kadar SSD
• 6 adet’ e kadar Thunderbolt 4 bağlantı noktası


Mac Studio Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Mac Studio, Apple ın en yeni Mac ürün serisidir ve Mac mini ile Mac Pro arasında bir geçiş noktası olarak konumlandırılmıştır ve aynı zamanda üretimi durdurulan 27 inç iMac in potansiyel bir yedeğidir. Bir Mac mini nin daha uzun bir versiyonu gibi görünecek şekilde tasarlanan Mac Studio, adından da anlaşılacağı gibi "stüdyo" profesyonellerini hedefliyor ve Apple ın en güçlü M serisi yongalarını kullanıyor.

 

Apple, Mac Studio nun herhangi bir alanı bir "stüdyo" ya dönüştürerek süper kompakt bir biçimde "aşırı performans, kapsamlı bağlantı ve yeni yetenekler" sağlamayı amaçladığını söylüyor.

 

Mac Studio nun daha uygun fiyatlı giriş seviyesi sürümü, 10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU (32 çekirdeğe yükseltilebilir), 16 çekirdekli Neural Engine, Media Engine, 400 GB/sn bellek bant genişliği ve 64 GBa kadar Birleşik Bellek. Daha pahalı olan model ise, tamamen yeni bir M1 Ultra çip ile donatılmıştır.

 

M1 Ultra yongası, esasen tek bir kalıp üzerinde birbirine bağlanan ve Apple ın UltraFusion mimarisi dediği tek bir yonga olarak performans gösterebilen iki M1 Max yongasıdır. 20 çekirdekli CPU ve 48 çekirdekli GPU (64 çekirdeğe yükseltilebilir), 32 çekirdekli Neural Engine, 800 GB/sn bellek bant genişliği, 128 GBa kadar Birleşik Bellek ve iki kat daha hızlı bir Medya Motoru içerir.


Apple a göre, M1 Ultra nın CPU su, en üst seviye Intel Core i9 iMac ten (artık üretimi durdurulmuştur) 3,8 kata kadar ve Intel Xeon W işlemcili 28 çekirdekli Mac Pro dan yüzde 60 a kadar daha hızlıdır. GPU ya gelince, M1 Ultra, 27 inç iMac ten 4,5 kat ve AMD Radeon Pro W6900X grafik kartına sahip en üst düzey Mac Pro dan yüzde 80 daha hızlı.

 

 

M1 Ultra, Apple ın dünyadaki başka hiçbir kişisel bilgisayarın yapamayacağını söylediği 18 adede kadar 8K ProRes 422 video akışının oynatılmasını destekler ve ayrıca birinci sınıf PC yongaları ve grafik kartlarıyla eşit performans sunar gücün bir kısmında.

 

Mac mini nin daha uzun bir versiyonu gibi görünecek şekilde tasarlanan Mac Studio, 3,7 inç yüksekliğinde kare şeklinde 7,7 inç tamamen alüminyum kasaya sahiptir. Boyut, piyasadaki çoğu ekranın altına "mükemmel" şekilde sığmasını sağlamak içindir.

 

Mac Studio, çift taraflı üfleyiciler kullanarak alt kısımdaki hava akışı kanallarından havayı içeri çeken ve kasanın arkasındaki ek deliklerden dışarı iten benzersiz bir termal mimariyle sessiz çalışma için tasarlanmıştır.

 

Mac Studio nun arkasında dört Thunderbolt 4 bağlantı noktasının yanı sıra 10 Gb Ethernet bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen 3,5 mm kulaklık jakı bulunur. Önde, M1 Max Mac Studio da ek iki USB-C bağlantı noktası ve bir SDXC kart yuvası bulunurken, M1 Ultra da iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve aynı kart yuvası bulunur.

 

Mac Studio, HDMI üzerinden bir 4K ekranın yanı sıra dört adede kadar 6K Pro Display XDR yi destekler. M1 Max sürümü 512 GB SSD ile gelir ve M1 Ultra modeli 1 TB SSD ile gelir, ancak her ikisi de 7,4 GB/sn ye kadar okuma hızları ile 8 TB a kadar SSD depolama alanı ile yapılandırılabilir.

 

Kablosuz bağlantıya gelince, Mac Studio en hızlı Wi-Fi hızları için Wi-Fi 6ya sahiptir ve Bluetooth 5.0ı destekler.

 

Mac Studio, Apple ın uyumlu Stüdyo Ekranı, Center Stage desteğine sahip yerleşik 12 megapiksel kameraya ve yüksek kaliteli mikrofon ve hoparlör dizilerine sahip 27 inç 5K çözünürlüklü ekranla eşleştirilmek üzere tasarlanmıştır.

 


Mac Studio İncelemeler

 

Mac Studio Performans

 

Mac Studio daha büyük bir Mac mini ye benzese de, çok daha güçlüdür. Bilgisayar, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro için mevcut olan aynı M1 Max yongasıyla veya 20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU ya ve 32 çekirdekli GPU ya sahip yeni M1 Ultra yongasıyla yapılandırılabilir. - çekirdekli Sinir Motoru. M1 Ultra çip ile Mac Studio, Aralık 2019da piyasaya sürülen 28 çekirdekli bir Mac Pro tower kasadan daha hızlı performansa sahip.

 

 

Spesifik olarak, Mac Studio, 28 çekirdekli Intel Xeon W işlemcili Mac Pro için 19.956 ortalama çok çekirdekli puana kıyasla, birçok Geekbench 5 sonucunda 23.500 ila 24.000 civarında çok çekirdekli bir puan kazandı. Bu, özellikle M1 Ultra çipli Mac Studio nun 3,999 dolardan başladığı ve 28 çekirdekli bir işlemciyle yapılandırılmış bir Mac Pro kulesinin 12,999 dolardan üç kat daha pahalı olduğu düşünüldüğünde etkileyicidir.


Mac Studio Bağlantı

Mac Studio nun arkasında, bağlantı seçenekleri arasında dört Thunderbolt 4 bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası, bir 10 Gigabit Ethernet bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen 3,5 mm kulaklık jakı bulunur. Ön tarafta, M1 Max yapılandırmaları için iki USB-C bağlantı noktası veya M1 Ultra yapılandırmaları için iki Thunderbolt 4 bağlantı noktasıyla birlikte bir SD kart yuvası vardır. Bilgisayar Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 ı destekler.

 

Mac Studio Tasarım

Mac Studio, tamamen alüminyum kasası ve benzersiz termal tasarımıyla hem Mac mini den hem de Mac Pro dan tasarım ipuçlarını alıyor. Köşeleri yuvarlatılmış kare şekilli bir tasarıma sahip Mac mini ile aynı "sincap" şeklini kullanır.

 

 

Esasen Mac mini nin çok daha uzun bir versiyonudur ve her iki tarafta 3,7 inç yüksekliğinde ve 7,7 inç genişliğindedir. Apple, yanında satılan Studio Display de dahil olmak üzere çoğu ekranın altına mükemmel şekilde sığacak şekilde boyutlandırıldığını söylüyor.

 

 

Ağırlığa gelince, M1 Max versiyonu 5,9 pound, M1 Ultra versiyonu ise 7,9 pound ağırlığında. M1 Ultra versiyonundaki ekstra ağırlık, termal ihtiyaçlardaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. M1 Max versiyonunda bir alüminyum soğutucu bulunurken, M1 Ultra versiyonunda daha büyük bir bakır termal modül bulunur.


 

Isıyı dağıtmak ve sessiz çalışmaya olanak sağlamak için Mac Studio nun arkasında ve altında bir dizi hava akışı kanalı bulunur. Makine, dahili bileşenleri soğutmak için alttan havayı çeker ve kasanın arkasındaki ve altındaki 4.000den fazla delikten dışarı doğru iter.

 

Mac Studio Portlar

 

Mac Studio nun önünde ve arkasında toplam 12 bağlantı noktası vardır. Arkada dört Thunderbolt 4 bağlantı noktası, 10 Gb Ethernet bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen 3,5 mm kulaklık jakı bulunur. Kulaklık jakı ile birlikte gitmek için yerleşik bir hoparlör de vardır.

 


M1 Max Mac Studio nun ön tarafında bir SDXC kart yuvası ile birlikte iki ek USB-C bağlantı noktası bulunurken, M1 Ultra Mac Studio nun ön tarafında iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve SDXC kart yuvası bulunur.

 

Mac Studio ya dört adede kadar 6K Pro Display XDR ve bir 4K TV veya 4K ekran bağlanabilir

 

M1 Max ve M1 Ultra İşlemci

 

Mac Studio, M1 Max veya M1 Ultra yongaları ile satın alınabilir. M1 Max, MacBook Pro da ilk kez tanıtılan çiple aynıyken, M1 Ultra, M1 Max in performansını iki katına çıkarmak için tek bir çip oluşturmak üzere birlikte çalışan iki M1 Max çipidir. Apple, M1 Ultra için özel olarak oluşturulmuş bir paketleme mimarisi olan UltraFusion ı kullanır.

 

 

M1 Max yongası, sekiz yüksek performanslı çekirdeğe ve iki yüksek verimli çekirdeğe sahip 10 çekirdekli bir CPU ya sahipken, M1 Ultra yongası, 16 yüksek performanslı çekirdeğe ve 4 yüksek verimli çekirdeğe sahip 20 çekirdekli bir CPUya sahip. Apple, M1 Max in artık üretimi durdurulan 27 inç iMac teki Core i9 çipinden 2,5 kat daha hızlı performans sunduğunu, M1 Ultra nın ise 3,8 kat daha hızlı CPU performansı sunduğunu söylüyor.

 

 

M1 Ultra aslında 28 çekirdekli Intel Mac Pro dan daha hızlıdır ve Geekbench 5 karşılaştırmasında tek çekirdekte 1793 ve çok çekirdekte 24055 puan kazanır. Nispeten, en üst seviye Mac Pro, tek çekirdekte 1152 puan ve çok çekirdekte 19951 puan aldı.

 

 

Apple, M1 Ultra nın aynı güç zarfı içinde en hızlı 16 çekirdekli PC CPU dan yüzde 90 daha yüksek performans sunabildiğini ve 100W daha az güç kullanarak PC çipinin en yüksek performansını sağlayabildiğini söylüyor.

 

1/3 daha fazla güç kullanırken "en popüler ayrık GPU lardan birine" benzer bir performans sunar ve 200W daha az güç kullanarak en yüksek uç ayrık GPU dan daha hızlı performans sağlar.

 

Mac Studio GPU

 

M1 Max ve M1 Ultra için birden çok GPU yapılandırması vardır. M1 Max ile temel Mac Studio, 24 çekirdekli bir GPU ya sahiptir, ancak 32 çekirdekli bir GPU ya yükseltilebilir.

Temel M1 Ultra yongası, 48 çekirdekli bir GPU ya sahiptir, ancak 64 çekirdekli bir GPU ya yükseltilebilir.

 

 

Apple ın M1 Max yongası, 27 inç Core i9 iMac ten 3.4 kat daha hızlı GPU performansı sunar ve M1 Ultra, 4,5 kata kadar daha hızlı GPU performansı sunar.

 

Apple a göre M1 Ultra GPU, Mac Pro da kullanılan en üst seviye Radeon Pro W6900X grafik kartından yüzde 80 daha hızlı.

 

Mac Studio Bellek

 

M1 Max Mac Studio, 64 GB birleşik belleğe ve 400 GB/sn bellek bant genişliğine yükseltilebilirken, M1 Ultra Mac Studio, 128 GB a kadar birleşik belleği ve 800 GB/sn bellek bant genişliğini destekler.

 

 

Neural Engine

M1 Max, 16 çekirdekli bir Neural Engine e sahiptir ve M1 Ultra, 32 çekirdekli bir Neural Engine e sahiptir. 32 çekirdekli Neural Engine, makine öğrenimi görevleri için saniyede 22 trilyona kadar işlemi tamamlayabilir.

 

Media Engine

M1 Max ve M1 Ultra daki Medya Motoru, video kodlama/kod çözme motorları ve H.264, HEVC, ProRes ve ProRes RAW için donanım hızlandırmalı desteğin yanı sıra ProRes video codec bileşeni için özel hızlandırma sunar.

 

M1 Max bir video kod çözme motoruna, iki video kodlama motoruna ve iki ProRes kodlama ve kod çözme motoruna sahipken, M1 Ultra bunun iki katına sahiptir. M1 Ultra, 18 adede kadar 8K ProRes 422 video akışını oynatabilirken, M1 Max dokuz adede kadar destekler.


Mac Studio Depolama

Hem M1 Max hem de M1 Ultra Mac Studio makineleri, 7,4 GB/snye varan okuma hızlarıyla 8 TB a kadar SSD depolamayı destekler. M1 Max Mac Studio, varsayılan olarak 512 GB SSD ile gelirken, temel M1 Ultra Mac Studio, 1 TB SSD ile birlikte gelir.