Mac Mini M1 Oyun

 

 

Mac Mini M1 Oyun Performansı

 

Mac Mini M1 oyun oynamak için tasarlanmamıştır ancak M1 çipi çoğu oyunu 1080P de makul kare hızlarıyla çalıştırabilir. Apple ın M1 GPU sunun oyun içi performansı, GTX 1050 TI veya Radeon RX 560 masaüstü GPU larına benzer.

Mac Mini M1 de birkaç oyun denedikten sonra performansa oldukça şaşırdım. Önceden, Mac lerde çok eski oyunların yanı sıra video oyunlarını çalıştırmak için donanım yoktu. Çoğu eski Mac te, entegre grafiklere sahip Intel CPU lar ve yalnızca video düzenleme ve diğer basit görevler için yeterli olan ayrı bir Radeon GPU bulunur. Nvidia Geforce GPU lu bazı eski Mac modelleri de vardı, ancak bunlar artık üretimde değil.


Sonuç olarak, Mac ler asla oyun makineleri olarak tasarlanmamıştı. Video oyunları oynamak istiyorsanız, masaüstü GPU lu bir PC satın almanız gerekir. Günümüzde M1 çipi ile Mac lerde masaüstü-GPU seviyesinde oyun performansı elde edebilirsiniz ki bu çok etkileyicidir.


Oyun için Mac Mini M1 Almalı mıyım

 

Öncelikle oyun oynamayı planlıyorsanız, Mac Mini M1 almamalısınız. Performans iyi olsa da, çoğu modern oyun için yeterince iyi değil. Ancak Mac Mini M1 in oldukça fazla oyunu makul kare hızlarında yönetebildiğini söyleyebiliriz.

 

 

 

 

Mac Mini M1 deki Oyun Karşılaştırmaları:

 

Yani bir Mac Mini M1 de oyun oynarken ne tür bir performans elde edebileceğinizi bilmek istiyorsunuz. İşte Mac Mini M1 deki en popüler oyunlardan bazıları ve beklenen kare hızları. İyi haber şu ki, M1 çipindeki performans, yalnızca 7 çekirdekli GPU ya sahip belirli temel Mac modelleri dışında, kart genelinde benzer. Mac Mini M1, 8 çekirdekli bir GPU ya sahiptir.

 

İşte bazı 1080P M1 testleri:

 

Shadow of the Tomb Raider – Düşük ayarlar: 50-60 FPS
Fortnite – Orta: 50 – 100+ FPS
CS GO – Orta, 60 – 100+ FPS
Rocket League – Yüksek, 50 – 80+ FPS
League of Legends – 60 + FPS
Minecraft - 60 + FPS


Steam, Mac Mini M1 de Çalışır mı

 

Steam platformu Apple ın M1 çipiyle uyumludur ancak Steam kitaplığınızdaki her oyun çalışmayacaktır. Oyunlarını yeni mimari için optimize etmek geliştiricilere kalmış.

 

 

 

M1 Çip Nedir


Apple ın yeni M1 yongası, teknik ayrıntılara girmeden, donanımı, kaynakları paylaşan tek bir yongada birleştiriyor. M1 çipinin iki ana bileşeni, her ikisi de 8 çekirdeğe sahip olan CPU ve GPU dur. RAM (8 GB veya 16 GB) da M1 çipine dahildir.

 

Ayrıca sinir ağı donanımı, görüntü sinyali işlemcisi, depolama denetleyicileri ve diğerleri gibi başka özellikler de vardır. M1 çipi çılgın hızlara sahiptir. Intel modelleriyle karşılaştırıldığında M1, 3,5 kat daha hızlı CPU performansı ve 6 kat daha hızlı grafik sunuyor.

 

Daha da iyisi, M1 çipi, mümkün olduğunca enerji verimli olacak şekilde tasarlandı. Mac Mini M1 de yerleşik bir fan olsa da, sıcaklıklar her zaman tetikleme noktasının altında olduğu için nadiren açılır. Bir başka ilginç gerçek ise Mac Mini M1 in sadece bir fanı olması.


Mac Mini M1 de Oyun 

 

Mac Mini M1de oyun oynamak hakkında bilmeniz gereken şey, her oyunun işlemci için optimize edilmediğidir.

 

 

 

Bazı Oyunların Çalıştırılması İçin Emülatör Gerektirir

 

M1 çipi, ARM mimarisi üzerine inşa edilmiştir ve pek çok oyun ARM yi doğal olarak desteklemez. Çoğu Windows oyununun bir M1 Macte çalışması için Rosetta gibi bir emülatör gerekir.

 

Çoğu oyun, OpenGL veya Vulkan gibi belirli bir API kullanılarak Windows için geliştirilmiştir. Mac, birkaç yıl önce OpenGL ve diğer APIS desteğini bıraktı.

 

32-Bit Yerel Olarak Desteklenmiyor

 

Başka bir notta, Mac ayrıca 32 bit uygulamalar için desteği de bıraktı. Diğer bir deyişle, OpenGL ve 32-bit ile oluşturulmuş eski tarz oyunlar, emülatör olmayan bir Mac te çalışmayacaktır.

 

 

 

ARM Oyunları

 

ARM mimarisi üzerine inşa edilmiş birkaç oyun var ve bunların çoğu M1 çiplerinde oldukça iyi çalışıyor. Dikkate değer bir söz, 1. gün desteği alan ilk oyunlardan biri olan World of Warcraft olacaktır.

 

World of Warcraft, Mac Mini M1 de çok iyi çalışır ve 1080P de 60 FPS nin üzerinde bekleyebilirsiniz. ARM ile oluşturulan çoğu oyun, diğer makinelere göre daha az güç tüketirken Appleın M1 çipinde iyi çalışır. Bir başka kayda değer söz, kısa süre önce M1 yama desteği alan ve oldukça iyi çalışan Baldurs Gate 3 tür.


M1 uyumlu oyunların listesi için Apple Gaming Wiki yi ziyaret edin.

 

Unutmayın, öykünücülerdeki performans da değişiklik gösterir ve geliştiriciler genellikle oyunlarını yalnızca belirli öykünücüler için optimize eder. En sevdiğiniz oyunda en iyi oyun içi performansı sağlayacak bir öykünücü bulmak biraz zor.

 

Popüler emülatörlerden bazıları:

rose
2nd
Cross over
Parallels


Çoğu geliştirici, oyunlarını M1 yongalarında çalışacak veya en azından öykünücülerde iyi çalışacak şekilde yamalıyor. Bunun bir örneği, M1 Mac lerde zorlukla oynanabilen CS GO olabilir. Son zamanlarda oyun M1 için yamalandı ve optimize edildi ve şimdi 1080Pde 60 veya daha fazla FPS ye kolayca ulaşabilirsiniz.


Mac Mini M1 RAM 8 GB ve 16 GB

 

Çoğu M1 Mac in iki sürümü vardır; 8 GB veya 16 GB. 8 GBlık sürüm, 16 GB lık sürümden yaklaşık 200 $ daha ucuz. Ancak 16 GB lık sürüm için biraz daha fazla para yatırmaya değer mi? M1 makinelerinde RAM hakkında bilmeniz gereken şey, her çubuğun M1 kartına lehimlenmesidir.

 

 

 

Aynı zamanda alışkın olduğunuz farklı bir RAM türüdür, M1 RAM e LPDDR4 denir ve yaklaşık 4.266 Mhz de saat hızına sahiptir. Önceden 8 GB lık bir sürüm satın alabilir ve daha sonra yükseltmek için başka bir RAM çubuğu satın alabilirdiniz, ancak şimdi bunu yapamazsınız.


Çoğu uygulama 8 GB RAM ile sorunsuz çalışsa da, çoğu kişi Mac Mini M1 inizi gelecekte kanıtlamanın bir yolu olarak 16 GB sürümünü önerir. Çoğu kıyaslama, M1 8 GB ile 16 GB sürümleri arasında eşit bir puan gösterir. 16 GB sürümünün bir gelişme gösterdiği tek alan, 8K veya daha yüksek çözünürlüklerde video oluşturmadır.

 

Uzun lafın kısası, çoğu sıradan kullanıcı için Mac Mini M1 8 GB yeterlidir. Bununla birlikte, Mac Mini M1 den mümkün olduğunca fazla performans elde etmek istiyorsanız (ve uzun vadede tutun) 16 GB RAM önerilir. 8 GB sürümünü seçerseniz, Google Chrome gibi bazı uygulamaların birçok sekme açıkken çok fazla bellek tüketme eğiliminde olduğunu unutmayın.


Çözüm:

Özetlemek gerekirse, Mac Mini M1 bir oyun makinesi değil, ancak birçok oyunu uygun kare hızlarında ve grafik ayarlarında çalıştırabilir. Sıradan oyuncular için yeterince iyi ve önceki Mac modellerinin oyun performansına göre büyük bir gelişme.

 

Tabii ki, en son üçlü A oyunlarını 60 FPS de çalıştırmasını beklemeyin. M1 çipinin geleceği parlak görünüyor ve çipin yeni varyasyonları grafik işleme gücünü daha da ileri götürebilir. Apple ın gelecekte M1 çipini nereye götüreceğini merak konusudur.