Mac için En İyi Programlar

 

 

 

 

 

 Yüklemek İçin En İyi Mac Uygulamaları

 

Mutlaka sahip olmanız gereken Mac uygulamaları listemize hoş geldiniz. E-posta istemcilerinden sistem yardımcı programlarına, zaman koruyuculardan verimlilik uygulamalarına, bu sayfada kullanmanız gereken en iyi Mac yazılımını bulacaksınız.

 

 

 

En İyi Mac Ses Programları

 

 

GarageBand

 

 

 

Bu eski Mac favorisi yeni başlayanlar ve meraklılar için ciddi bir kayıt aracıdır ve tüm Mac kullanıcılarının indirmesi ücretsizdir. Uygulama ile ses kaydı yapabilir, sanal enstrümanlar çalabilir ve telifsiz seslerin Apple döngüler kitaplığına erişebilirsiniz.


https://itunes.apple.com/us/app/garageband/id682658836

 

 

Audacity

 

 

Audacity, çoğu genel ses görevini ücretsiz olarak gerçekleştirebilen açık kaynaklı, çapraz platform bir ses düzenleyicidir.

 

https://github.com/audacity/audacity

 

 

Clementine

 


Clementine, yerel medyayı dinlemek için iTunesun en iyi alternatiflerinden biri. Spotify, Google Drive ve Dropbox gibi çok sayıda ses formatını ve harici servisleri destekler. Ayrıca müziği kodlayabilir, podcastleri yönetebilir ve dinlerken görselleştirmelerin keyfini çıkarabilirsiniz.


https://github.com/clementine-player/Clementine 

 

 

Harmony

 


iTunes a bir başka güçlü alternatif. Mac inizde depolanan müzikleri çalabilir ve ayrıca tüm webe dağılmış müziği tek bir konuma getirebilir. Uygulama Spotify, SoundCloud, YouTube, Google Play ve daha fazlasını destekler.


https://getharmony.xyz/download

 

 

 

Mac için En iyi Yedekleme Programları

 

Time Machine

 


Time Machine, Macinizin yerel yedekleme çözümüdür. Sağlam, güvenilir ve menü çubuğundan erişilebilir. Macinizi yedeklemek için bulamadıysanız, Time Machine i kurmanın zamanı geldi.


 

https://www.apple.com/tr/support/timemachine/ 

 

 

Carbon Copy Cloner

 

 

Time Machine kadar iyi olsa da, daha iyi olan üçüncü taraf çözümleri bulacaksınız. Size ihtiyacınız olan tüm gelişmiş seçenekleri sunarlar ve Carbon Copy Cloner bu alanda paketi yönlendirir.


https://bombich.com/download

 

 

SuperDuper

 


Sabit sürücünüzün önyüklenebilir bir klonunu istiyorsanız, SuperDuper ile bir tane ücretsiz alabilirsiniz. Uygulamanın hızlı ve kullanımı kolaydır. Yedekleme planlamak, kullanıcı komut dosyalarını çalıştırmak ve diğer gelişmiş görevleri yapmak istiyorsanız, premium sürüme yükseltmeniz gerekir.

 

https://www.shirt-pocket.com/SuperDuper/SuperDuperDescription.html 

 

 

 

Mac İçin En iyi İnternet Tarayıcılar

 

Safari

 

 


Safari, her Apple bilgisayarda yüklü olan varsayılan tarayıcıdır. Çoğu Mac kullanıcısı için en iyi tarayıcıdır, ayrıca Safari’yi daha iyi hale getirmek için birçok yararlı eklenti bulunmaktadır.

 

https://www.apple.com/tr/safari/

 

 

Chrome

 


Google’ın kendi tarayıcısı olan Chrome, geliştirici araçlarına, uzantılarına ve iş ve oyun için ayrı profillere ihtiyaç duyanlar için bir güç merkezidir.

 

https://www.google.com/chrome/

 

 

Firefox

 


Bu ücretsiz ve açık kaynaklı tarayıcı, Chromea mükemmel bir alternatiftir. Sistem kaynaklarında Chromedan daha hızlı, düzenli ve daha hafif. Firefox’u bir süredir denemediyseniz, bir kez daha gitme zamanı gelebilir.

 

https://www.mozilla.org/en-US/ 

 

 

Mac için En iyi Takvim ve Liste Programları

 

Calendar

 


Macinizle birlikte gelen takvim, özelliklerle dolu üçüncü taraf uygulamalara kıyasla daha az soluyor ancak yine de birlikte çalışmanız için iyi bir uygulama.

Takvim, doğal dil kullanımını destekler. Menü çubuğundan etkinlikleri görüntülemek ve oluşturmak için Takvimi Itsycal ile eşleştirebilirsiniz.

 

 

Reminders

 

 

Takvim gibi, Hatırlatıcılar da varsayılan olarak macOS ile birlikte gelir. Sesini kullanarak kontrol edebileceğiniz paylaşılan bir alışveriş listesi yapmak için Siri ile kullanın.

 

 

TickTick

 


Apple’ın kendi Hatırlatıcıları uygulaması uygulamayı kesmezse, TickTick’ten daha iyisini yapamazsınız. Akıllı listeler, görev notları, ekler ve ses girişi gibi özellikler için hızlıca hem masaüstü hem de mobil cihazların favorilerinden biri haline geldi.

(Diğer bir çok sevilen liste uygulaması olan Wunderlist, hala işlevsel olsa da, hepsi ortadan kalkacak şekilde ayarlandı. Bu yüzden cazip olduğu kadar listeye dahil etmedik.)

 

https://itunes.apple.com/us/app/ticktick-things-tasks-to-do/id966085870

 

 

NotePlan

 


NotePlan hazır dijital Bullet Journal olarak karşımıza çıkan türden bir uygulama. Tek, kullanımı kolay bir arayüzde görevleri, notları, hatırlatıcıları ve olayları oluşturmanıza, görüntülemenize ve yönetmenize olanak tanır.

 

https://www.makeuseof.com/tag/best-mac-os-x-apps/#windowmanagement

 

 

Mac için En İyi Kod ve Metin Düzenleme Programları

 

Xcode

 


Xcode, MacOS, iOS, TVOS ve WatchOS dahil olmak üzere Apple aygıtları için uygulamalar yazmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Geliştirme araçlarını indirmek ücretsizdir. Yıllık ücret karşılığında, uygulamalarınızı çeşitli mağazalarında listelemek için Apple’ın geliştirici programına kaydolabilirsiniz.


https://itunes.apple.com/us/app/xcode/id497799835

 


Visual Studio Code

 


Microsoft’un genişletilebilir açık kaynaklı kod editörü, komut dosyaları yazmak, HTML’leri düzenlemek ve hatta Markdown için mükemmeldir.

 

https://code.visualstudio.com/Download

 

Atom

 

 

Atom, mevcut eklenti paketlerini kullanarak, istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz temel bir metin düzenleyicisi olarak başlar. Bir platformlar arası çözüm arıyorsanız veya Mac için güzel bir Markdown editörü istiyorsanız, bu harika bir seçimdir.


https://github.com/atom/atom

 

 

Dash

 


Bu belge tarayıcı ve kod pasajı yöneticisi, çeşitli programlama dilleri için referans materyallerine hızlı erişim sağlar.

 

https://kapeli.com/dash 

 

 

Mac için En iyi E-posta Programları

 

Apple Mail

 


Posta, macOS için mevcut olan daha az maceracı e-posta istemcileri arasında, ancak ücretsiz ve iyi çalışıyor. Mailbutler uzantısı ile birkaç görsel tweak ile parlatmanızı ve daha güçlü hale getirmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

Spark

 


Otomatik e-posta sıralama, hızlı cevaplar ve doğal dil arama gibi akıllı özelliklere sahip akıllı görünümlü bir e-posta istemcisi istiyorsanız, Sparkı yükleyin. Ayrıca bir iOS istemcisi vardır ve hesapların, ayarların ve imzaların bulut senkronizasyonunu destekler.

 

https://itunes.apple.com/us/app/spark-email-app-by-readdle/id1176895641

 

 

Kiwi for Gmail

 

 

Gmail deneyiminizin hem web hem de masaüstünde aynı olmasını istiyorsanız, Gmail için Kiwiyi edinin. Popüler zamanlama eklentisi Boomerang ile çalışır.

Kivinin lite versiyonu sizi bir Gmail hesabı ile sınırlandırıyor. Premium bir abonelik ile, yerel masaüstü istemcisi olarak birden fazla hesaba ve Google Suite uygulamasına erişebilirsiniz.

 

https://itunes.apple.com/in/app/kiwi-for-gmail/id986304488

 

 

Thunderbird

 

 

Thunderbird’ün ölümüne dair söylentileri görmezden gelebilir ve her zaman etrafta olan bu saçmalık e-posta istemcisini kurabilirsiniz. Özellikle doğru eklentilerle eşleştirdiğinizde, özelleştirilebilir.

 

https://www.thunderbird.net/en-US/

 

 

Airmail

 


Yukarıdaki ücretsiz seçeneklerden hiçbiri size uygun değilse, bakabileceğiniz başka bir güçlü ve popüler müşteri var: Airmail. Markdown önizlemeleri, erteleme, klavye kısayolları ve diğer özellikler arasında izleme paneli hareketleri sunar. Yazık ki, Airmail ücretsiz deneme sürümü ile gelmedi.

 

https://itunes.apple.com/app/apple-store/id918858936

 

 

Mac için En iyi Resim Düzenleme Programları

 

Fotoğraflar

 

 

Mac’ inizin varsayılan resim yönetimi uygulamasını reddetmek için hızlı olmayın. Fotoğrafları düzenlemek ve onları güzel baskılı ürünlere dönüştürmek için ihtiyacınız olan tüm temel özellikler ve filtreler ile birlikte gelir.

 

Fotoğraflar RAW dosyalarını yönetebilir ve insanları, yerleri ve nesneleri sizin için tanıyabilir. Ayrıca, uygulamanın yeteneklerini Pixelmator ve Affinity Photo gibi güçlü uzantılarla da genişletebilirsiniz.

 

 

Adobe Lightroom Classic CC

 

 

Lightroom Classic CC, profesyoneller için mükemmel bir fotoğraf düzenleme ve yönetim uygulamasıdır.

 

https://www.adobe.com/products/photoshop-lightroom-classic.html

 


Affinity Photo

 


Affinity Photo, Photoshopu sağlam bir bütçe alternatifi yapan bir kerelik ücret karşılığında iyi planlanmış, iyi tasarlanmış bir resim düzenleme paketidir. Photoshop dosyaları ile çalışabilir, doğrudan fotoğraf makinenizden RAWları düzenleyebilir, ayar katmanlarını kullanabilir ve Affinity Fotoğraf ile çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Kardeş uygulaması Affinity Designer, vektör çalışmaları için Adobe Illustrator uygulamasına harika bir alternatif sunuyor.


https://itunes.apple.com/us/app/affinity-photo/id824183456

 

 

Pixelmator Pro

 

 

Pixelmator Pro, en iyi Photoshop alternatifi olarak en üst sıra için Affinity Photo ile yarışıyor. Tek bir ödeme ile sonsuza dek kullanabilmeniz dışında, Adobe’in gurur ve sevincinde bulunan özelliklerin çoğuna sahiptir.

 

https://itunes.apple.com/us/app/pixelmator-pro/id1289583905

 

 

Mac için En iyi Anlık Mesajlaşma ve Sosyal Medya Programları

 

Caprine

 

 

Gizliliğe odaklanan iyi görünümlü, hafif bir Facebook Messenger istemcisi aramanız Caprine ile bitiyor.

 

https://github.com/sindresorhus/caprine

 

 

Tweetbot

 

 

En iyi tam özellikli Twitter istemcisini istiyorsan ve bunun için para ödemeye razıysan, Tweetbotu yükle. MacOS Mojavede tanıtılan Dark Modeu destekler ve Pocket ve Bit.ly gibi çeşitli üçüncü taraf servisleriyle bütünleşir.

 

https://itunes.apple.com/us/app/tweetbot-3-for-twitter/id1384080005

 

 

Franz

 

 

Tüm iletişiminizi Franz ile tek bir arayüze getirin. WhatsApp, Messenger ve Skypetan Gmail, Twitter ve Slacka kadar her hizmeti destekliyor. İki Gmail hesabı gibi aynı hizmetin birden fazla örneğini bile çalıştırabilirsiniz.

 

https://github.com/meetfranz/franz 

 

 

 

Mac için En iyi Not Alma Programları

 

Notes

 

 

Apple’ın kendi not alma uygulaması, Evernote ve OneNote’un beğenisine göre şaşırtıcı derecede güçlü bir rakip olarak şekillendi. Dışa aktarma seçeneklerinin eksikliği, Markdown desteği ve birkaç başka özellik de parlamasını biraz azaltıyor. Ancak Apple Notes, hayatınız macOS ve iOS etrafında dönüyorsa, hala sağlam bir seçimdir.

 

 

Evernote

 


Evernote muhtemelen dünyadaki en popüler ve en iyi desteklenen not tutma çözümüdür. Mac istemcisi var olan en iyi not uygulaması değil, ancak Evernote kullanıcıları için hala ideal bir seçenek. Tabii ki, hizmetin şimdi dişsiz serbest seviyesi göz önüne alındığında, Evernoteu tamamen kesmek için bir nedeniniz var.


 

https://itunes.apple.com/us/app/evernote/id406056744 

 

 

 

Microsoft OneNote

 

 

En yakın Evernote rakibi OneNotetur ve tamamen ücretsizdir. Notlarınıza istediğiniz cihazdan erişin, dosya ve çizimler kaydedin, web sayfalarını kırpın ve başkalarıyla ortak çalışın. Evernotetan farklı olarak, burada ele alınacak hiçbir iki cihaz kısıtlaması yoktur.

 

https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-onenote/id784801555 

 

 

Simplenote

 

 

Apple Notesun sadeliğini seviyorsanız, ancak Markdown, etiketler ve metin ihracatı gibi temel unsurların eksikliği sizi rahatsız ediyorsa, bu özellikleri Simplenote ile edinin. Uygulamanın hafif, dağınık ve çapraz platform. Popüler talep üzerine Simplenote artık kontrol listeleri ve dikkat dağıtıcı olmayan modlarla birlikte geliyor!

 

https://itunes.apple.com/us/app/simplenote/id692867256 

 

 

 

Mac için En iyi Ofis Programları

 

iWork

 

 

 

Apple’ın yerel ofis paketi iWork, Microsoft Office’ le karşılaştırmayı bıraktığınızda oldukça yetenekli ve hoş olduğunu kanıtlayabilir. Üç uygulaması vardır: Sayfalar (kelime işlemesi için), Numaralar (elektronik tablolar için) ve Keynote (sunumlar için).

 


Microsoft Office Ev ve Öğrenci Sürümü

 

 

Yüksek fiyatlara rağmen, tüm Microsoft Office paketinden yeterince kilometre alacağınızı düşünüyorsanız, bu başlangıç sürümü başlamak için iyi bir yerdir. Bir kerelik ödeme için Word, Excel ve PowerPoint içerir.

 

https://www.apple.com/shop/product/HMJ42LL/A/microsoft-office-home-and-student-2019-1-mac

 

 

LibreOffice

 


Bir ofis paketi mi arıyorsunuz, ancak 150 ABD doları Microsoft’un bütçe sürümlerini istediğini doğrulayamıyor mu? LibreOffice, ücretsiz olarak iWork kadar iyi bir seçenek. Açık kaynak kodludur ve bir kelime işlemcisi, elektronik tablo aracı ve bir sunum uygulaması içerir.

 

https://tr.libreoffice.org/

 

 

Reading

 

 

Reeder, ihtiyacınız olan sadece masaüstü RSS okuyucusudur. En iyi arayüze, harika temalara ve özelleştirilebilir kısayollara sahiptir. Ayrıca size birinci sınıf bir okuma deneyimi sunmak için çok çeşitli hizmetleri de destekler. Eğer Reeder’in 10 dolarlık fiyat etiketi bu gemiyi daha önce almanıza engel olduysa, şimdi kazanmayacak - Reeder tamamen ücretsiz!


https://itunes.apple.com/us/app/reeder-3/id880001334

 

 

 

Mac için En iyi Güvenlik ve Gizlilik Programları

 

 

iCloud Keychain

 

 


Apple’ın Safari tarayıcısına tümleşik olarak, iCloud Keychain adlı bir şifre yönetimi çözümüdür. Servis, iOS cihazları ve diğer Maclerle senkronize olur, böylece nereye giderseniz gidin, kimlik bilgilerinize erişebilirsiniz. Safariye güveniyorsanız, Anahtarlık sizin için mükemmel olabilir.

 

 

1Password

 


1Password, bir yıldız şifre yöneticisidir. Yalnızca parolalar üretmek ve saklamakla kalmaz, aynı zamanda kredi kartı ve kimlik bilgileri gibi diğer hassas verileri de korur. Abonelik fiyatlandırmasına geçişi için flak çizimine rağmen, 1Password birçok Mac kullanıcısı için sahip olunması gereken olmaya devam ediyor.


 

https://itunes.apple.com/us/app/1password-7-password-manager/id1333542190 

 

 

LastPass

 


Tüm cihazlarınızda kullanmakta serbest olan bir şifre yöneticisi istiyorsanız, LastPassa bir şans verin. Ayda 3 ABD doları karşılığında, grup parola paylaşımı ve gelişmiş 2FA seçenekleri gibi ekstra özellikler alabilirsiniz.


 

https://itunes.apple.com/us/app/lastpass-password-manager/id926036361 

 

 

Secrets

 


LastPass veya abonelik fiyatlandırmalarını beğenmiyorsanız veya daha ucuz bir 1Password benzeri çözüm istiyorsanız, bir kereye mahsus ödemeyle Sınırsız Sürüm sınırsız sürümünü edinin. Uygulamanın ücretsiz bir sürümü var, ancak yalnızca 10 öğeye kadar desteği olan oldukça kısıtlayıcı.


https://itunes.apple.com/us/app/secrets-password-manager/id973049011

 

 

Malwarebytes

 


Maciniz kötü amaçlı yazılımlar bulabilir, ancak bu yaygın bir durum değildir. Maciniz için ihtiyaç duyduğu çok fazla güvenlik uygulaması yok, ancak MalwareBytes, çevrede bulunabilecek güzel bir ücretsiz korumadır. Malwarebytes Premiuma yükseltmenizin birkaç nedeni var.

 

https://www.malwarebytes.com/mac/

 

 


Mac için En iyi Sistem Araçları

 

The Unarchiver

 

 

Windows kullanıcılarının aksine, Mac kullanıcıları 7zip kullanma seçeneğine sahip değiller. Neyse ki, Unarchiver hemen hemen .ZIP, .7Z ve .RAR gibi herhangi bir sıkıştırılmış arşiv açabilir. Appleın önceden yüklenmiş olmasını istediğiniz Mac uygulamalarından biri.

Birden çok formatı destekleyen ve parola şifrelemeye sahip bir dosya sıkıştırma yardımcı programı istiyorsanız, Kekayı deneyin.

 

https://itunes.apple.com/us/app/the-unarchiver/id425424353 

 

 

Amphetamine

 

 


Macinizin menü çubuğunda yaşayan küçük bir yardımcı program olan Amphetamine ile uyumasını engelleyin. Bu artık MacOSun modern versiyonlarında çalışmayan Kafein için mükemmel bir alternatiftir.


 

https://itunes.apple.com/us/app/amphetamine/id937984704 

 

 

AppCleaner

 

 

Herhangi bir iz bırakmadan bir uygulamadan kurtulmanız gerekirse, AppCleanera ihtiyacınız vardır. Uygulamaları kaldırırken tüm tercihleri ve sistem dosyalarını kaldırır, birçok deneme sürümünü sıfırlayabileceği noktaya kadar.

 

Bir uygulamayı varsayılan durumuna geri yüklemek için AppCleanerı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulamayı çalıştırdığınızda bulunan dosyalar listesinden uygulama adının işaretini kaldırın ve kalan dosyaların silinmesi ile devam edin.

 

https://freemacsoft.net/appcleaner/

 

 


Disk Drill

 

 

Disk Drill kayıp dosyaları kovalama ve sizin için kurtarma konusunda bir uzmandır, ama bundan çok daha fazlasını yapar. Uygulamayı, disk alanını analiz etmek, depolamayı boşaltmak, çift dosyaları silmek, verilerinizi korumak ve yedeklemek ve disk sağlığını izlemek için de kullanabilirsiniz. Disk Drill in eksiksiz bir dizi özelliğini istiyorsanız, Mac App Store sürümüne bir özledim verin.

 

Disk alanı analizi için özel bir uygulama istiyorsanız, DaisyDisk mükemmel bir seçimdir.

 

https://www.cleverfiles.com/disk-usage-mac.html

 

 

TinkerTool

 


TinkerTool, macOSta faydalı değişiklikler yapmak için işaret et ve tıklat ayarları sağlar. Başlangıç olarak, Finder menüsüne bir Çıkış seçeneği ekleyebilir ve varsayılan kayıt konumunu ve ekran görüntüsü dosya türünü değiştirebilirsiniz.


https://www.bresink.com/osx/TinkerTool.html

 

 

 

Mac için En iyi Video Programları

 

QuickTime Player

 


QuickTime Player, hızlı ekran görüntüsü oluşturmak, ses ve videoları kırpmak ve iPhoneunuzun ekranını kaydetmek istiyorsanız kullanışlıdır. En kullanışlı varsayılan Mac uygulamalarından biridir.

 

 

VLC

 

 

Herhangi bir medya dosyasını açın veya dünyanın en iyi medya oynatıcısı olan VLC ile yayınlayın. VLC’nin en iyi gizli özelliklerini kaçırmayın!


https://www.videolan.org/vlc/download-macosx.html

 

 

Duet Display

 

 


iPadinizi veya iPhoneunuzu ikinci bir Mac ekranı olarak kullanmak ister misiniz? Duet Display, bunu neredeyse hiçbir gecikme olmadan sahip olduğunuz ağ tabanlı alternatiflerden daha iyi yapmanıza izin verir. Mac istemcisi ücretsizdir, ancak beraberindeki iOS uygulaması için 20 ABD Doları ödemeniz gerekir.


https://www.duetdisplay.com/

 

 

AirServer

 


AirServer, Macinizi bir AirPlay alıcısına dönüştürür ve iPhone veya iPadinizin ekranını dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza aktarmanızı sağlar. Ekranı yansıtmanın bir yolunu arıyorsanız, bunu Yıldırım kablosu ve QuickTime kullanarak da yapabilirsiniz.

 

 

Mac için En iyi Sanallaştırma Programları

 

VirtualBox

 

 

Windows üzerinde Macinizi VirtualBox ile ücretsiz olarak çalıştırın. Herhangi bir yere ulaşmak için hala geçerli bir Windows lisansına ihtiyacınız olacağını unutmayın.

 

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads 

 

 

VMware Fusion

 

 

VirtualBox bunu kesmediyse, VMware Fusion, oyunlar gibi zorlu uygulamaları daha iyi destekleyen başka bir harika seçenektir. Yine de ucuz gelmiyor.


https://www.vmware.com/in/products/fusion.html

 

 

Parallels Desktop Lite

 

 

Parallels Desktop Lite, pencerenizdeki Windows ve Linux uygulamalarını makinenizde çalıştırmanıza izin verir. Önce makinenizi yeniden başlatmanız ya da sanal bir masaüstüne geçmeniz bile gerekmez. Bu uygulama aynı zamanda Modern.IE sanal makinelerini destekliyor ve macOS sürümleri için de iyi bir test alanı olabilir.

 

https://itunes.apple.com/us/app/parallels-desktop-lite/id1085114709

 

 

Parallels Desktop

 


Yukarıdaki Lite sürümünün, eksik Bootcamp desteği ve sanal makineden macOS ile dosya paylaşmaması gibi bazı kısıtlamaları vardır. Bu kısıtlamaların üstesinden gelmek için tam özellikli Parallels Masaüstüne ihtiyacınız olacak. Uygulamanın lisanslı bir sürümünü seçebilir veya devam eden bir abonelik için ödeme yapabilirsiniz.

 

İki uygulama arasında bir seçim yapmadan önce, Parallels Desktop Lite ve Parallels Desktopın resmi karşılaştırmasını okuyun.

 

https://www.parallels.com/products/desktop/?cjevent=78fa3ee957ef11e98303019f0a18050f

 

 

 

Kaynak : https://www.makeuseof.com/