Mac Güvenli Mod Başlatma

Mac Güvenli Kip Başlatma

 

 

 

Tüm MacOS ve Mac OS X 10.2 ve sonraki sürümleri, disk kontrolü ve onarımı içeren Güvenli Önyükleme özelliğine sahiptir.

Güvenli Önyükleme, macunuzun Başlat Veritabanını sabit sürücünüzde yeniden oluşturur. Bu Başlatma Veritabanını yeniden inşa etmek, Mac inizin beyaz ekranda sıkışıp kalmasına neden olur.

 

macOS Güvenli mod nedir


Apple, macOS te, esasen işletim sisteminin sadeleştirilmiş bir sürümü olan ve Mac inizin başlatılmasını engelleyen birçok sorunu çözebilen bir Güvenli mod içerir.

Güvenli mod, diğer programları başlatmadan Mac inizi başlatır. Bu, oturum açma öğelerini, gereksiz sistem uzantılarını ve üçüncü taraf yazı tiplerini içerebilir. Sonuç olarak, sorunlara neden olanın bir uygulama mı yoksa bir bütün olarak sisteminiz mi olduğunu öğreneceksiniz. Mac inizi Güvenli modda başlatmak, Maci nizin daha hızlı çalışmasını sağlayan önbellekleri de temizler.

Güvenli modu kullanırken sınırlı işlevselliğe sahip olursunuz; birçok uygulamayı kullanamayabilirsiniz, bazı USB veya Thunderbolt çevre birimleri kullanılamayabilir ve internet erişiminiz sınırlı olabilir.

 

Mac i Güvenli Modda Başlatmak için

  • Macinizi kapatın.
  • Şimdi Shift tuşunu basılı tutarken açma / kapatma tuşuna basarak bilgisayarınızı açın.
  • Apple logosunu gördüğünüzde Shift tuşunu bırakın.
  • Maciniz tamamen başladıktan sonra, başlatma sırasında herhangi bir tuşa / düğmeye basmadan bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatın.
  • Güvenli Önyüklemenin daha yavaş başlamasına dikkat edin.

 

 

 

Güvenli Modda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız


Güvenli modda ekranınızın sağ üst köşesinde "Güvenli önyükleme"yi otomatik olarak kırmızı renkte görmelisiniz. Ancak, Mac inizin gerçekten Güvenli modda başlatıldığını doğrulamak istiyorsanız Bu Mac Hakkında işlevini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için:

 

  • Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın.
  • Bu Mac Hakkındayı seçin.
  • Sistem Raporuna tıklayın.

 

 

 

 

  • Açılan pencerede, sol bölmeden Yazılımı seçin.
  • Önyükleme Modunun yanında listelenen Güvenli kelimesini görmelisiniz. 

 

 

Güvenli Modu kullanarak önyükleme yapıp oturum açtıktan sonra, ilk şey Çöp Kutunuzu boşaltmak!

 

 

Çöpü attıktan sonra, sabit sürücünüzdeki Finder bilgi penceresini açın. Farklı bir ad vermediyseniz varsayılan ad Macintosh HD dir.
Bu sabit sürücünün 10 GB boş alana sahip olduğunu doğrulayın.

 

Macinizde 10 GB boş yoksa, en büyük dosyalarınızdan bazılarını başka bir sürücüye taşıyın (dahili veya harici - SADECE Macintosh HDnizde başka bir klasör DEĞİL. Video dosyalarına ve görüntü dosyalarına bakın, bunlar en büyük ve taşımak kolaydır.

 

Bu dosyaları sabit diskinizden başka bir yere taşıdığınızda, Macintosh HD nizden silin ve çöp kutusunu boşaltın. Macintosh HDnizde en az 10 GB kullanılabilir alan bulunana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

 

Güvenli Modda Ne Yapmalı

 

Mac inizi Güvenli modda başlattığınızda, ilk adım Mac inizin doğru şekilde yüklenip yüklenmediğini görmektir. Mac iniz daha önce açılmıyorsa, normal şekilde başlattığınızda ve Güvenli modda başlatıldığında bu, bir programda veya uygulamada (büyük olasılıkla bir başlangıç ​​uygulaması) bir sorun olduğu anlamına gelir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Güvenli mod belirli kontrolleri gerçekleştirir ve Mac inizi başlattığınızda bazı yazılımların yüklenmesini veya açılmasını engeller. Böylece, genellikle karşılaşabileceğiniz herhangi bir başlangıç ​​sorununu tanımlayabilirsiniz. Yalnızca temel çekirdek uzantıları (donanım ve yazılım sürücüleri) yüklendiğinden, sorunlarınıza üçüncü taraf bir uygulama neden olabilir.

Ayrıca, sistem önbellekleri otomatik olarak temizlenir. Bu, önbellekleri temizler ve sisteminizi yavaşlatıyorsa Mac inizi hızlandırabilir. Güvenli mod ayrıca başlangıç ​​biriminin dizin denetimini de zorlar; bu, sabit diskte önyükleme işlemini engelleyen tüm sorunların tanımlanabileceği anlamına gelir.

Güvenli modda bunun dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Yukarıda bahsedildiği gibi, Güvenli modda önyükleme yaptığınızda yaşadığınız bir sorun oluşmuyorsa, bu büyük olasılıkla sorunlu bir çekirdek uzantısıyla (belki de hatalı donanımla ilgili) veya bir uygulama sorunuyla ilgilidir. Bu senaryoda, Macinizin başlangıç ​​uygulama listesini temizlemeyi denemelisiniz.

 

 

 

Bilgi İçin : 0533 638 5316