M2 MacBook Air ve M2 MacBook Pro

 

 

 

En İyi M2 Mac Hangisi

 

 

 

Yeni bir Mac mi almak istiyorsunuz ve yeni MacBook Air ile yakın zamanda yenilenen 13 inç MacBook Pro arasında mı kaldınız, her iki makine arasındaki farklılıklarının geniş özeti için okumaya devam ediniz.

 

 

Apple ın M2 çipi, özellikle Apple ın M1 e kıyasla 1,4 kat daha hızlı işlem yapmasıyla, teknoloji endüstrisinde oldukça ses getirdi. Üstelik Apple, yeni M2 yi destekleyen bir değil iki ürün piyasaya sürdü: M2 MacBook Air ve M2 MacBook Pro.

 

M2 MacBook Air mi M2 MacBook Pro mu 

 

 

Hepimiz gibi, muhtemelen bunlardan birini almak için acele ediyorsunuz ama hangisi olduğuna karar veremiyorsunuz. Her iki MacBook modelinin aydınlatıcı bir karşılaştırmasını sizin için derledik.

 

 

M2 Fiyat ve Çıkış Tarihi

 

 

Trend, Apple ın tüm Pro modellerinde olduğu gibi, MacBook Pro, MacBook Air den biraz daha pahalıdır. İlki 29.999 TL, Pro ise31.999 TL’ den başlıyor. İki modelin başlangıç fiyatlarındaki 2000 TL fiyat farkıyla, muhtemelen Pro için ne alacağınızı merak ediyorsunuz. Bunu aşağıda biraz detaylandıralım.

 

 

M2 Macbook Tasarım

 

 

 

Bu iki makinenin tasarımına baktığınızda ciddi farklar mevcut. MacBook Air, Apple ın 14 inç MacBook Pro ile tanıtılan daha yeni, köşeli tasarım dilini destekliyor. Ancak 13 inç M2 MacBook Pro, Apple ın önceden var olan tasarımlarına uyması için konik kenarlar ve daha küçük ayaklar kullanır.

 

M2 MacBook Air 2022, 11,3 mm inceliğinde ve yaklaşık 1,2 kg ağırlığındadır. Alüminyum kasaya sahiptir ve MagSafe bağlantı noktası ve 3,5 mm ses jakı ile birlikte iki Thunderbolt USB-4 bağlantı noktasına sahiptir.

 

M2 MacBook Pro ya bakıldığında, MacBook Air den daha kalın ve daha ağırdır. 15,6 mm kalınlığında ve yaklaşık 1,4 kg ağırlığındadır. Bu ilk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de MacBook Pro nun daha kalın olmasının bir sebebi var. Apple, Pro modelinde işlem verimliliğini artırmak için bir fana yer vermiş. Pro sürümünde ayrıca iki Thunderbolt USB-4 bağlantı noktası vardır, ancak MagSafe bağlantı noktası yoktur.

 

Sonuç olarak, MagSafe şarj dahil şık, ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarı tercih eden biriyseniz, M2 MacBook Air tam size göre. Bununla birlikte, teknik özellikler ve işlev çok önemliyse ve işlem biriminizle risk almayı tercih etmiyorsanız, fanı nedeniyle MacBook Pro ya yönelmek isteyebilirsiniz.

 

 

 

M2 MacBook Renk

 

 

 

 

 

MacBook Air, Pro ya kıyasla daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir, ancak her iki model de benzer bir nötr paleti takip eder.

 

M2 MacBook Air dört renkte sunulur:

• Gece yarısı
• Yıldız ışığı
• Uzay gri
• Gümüş

 

M2 MacBook Pronun yalnızca iki rengi vardır:

• Uzay gri
• Gümüş

 

 

M2 MacBook Ekran

 

Ekranların özellikleri aşağıdaki gibidir:

 

M2 MacBook Air: 2560x1664 piksel, 224 PPI ve 500 nit parlaklığa sahip 13,6 inç Liquid Retina ekran. Ekranın üst kısmında küçük bir dikdörtgen çentik bulunur.

 

 

M2 MacBook Pro: 2560x1600 piksel, 227 PPI ve 500 nit parlaklığa sahip 13,3 inç Retina ekran. Daha temiz bir görünüm veren çentik yok, ancak daha büyük çerçevelere sahip.

 

Bu, mantıklı olmayan birçok sayı gibi görünebilir, bu yüzden işte basit bir yaklaşım. MacBook Air in biraz daha büyük bir ekranı var ve çözünürlükte önemli bir fark yok. En büyük fark, boyut - Air in biraz daha büyük bir ekranı ve çentik var.

 

 

M2 MacBook Bellek ve Depolama

 

Kullanılabilir bellek ve depolama ile her iki modelde de fark yoktur. Hem MacBook Air hem de MacBook Pro için, bellek için 8, 16 ve 24 GB seçenekleri ve SSD depolama için 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB seçenekleri bulacaksınız.

 

 

M2 MacBook Pil Ömrü ve Performans

 

 

 

 

Her iki model de Apple ın M2 çipine sahip olduğundan, pil ömründe önceki modellere göre bir artış beklenebilir. Apple ın web sitesine göre MacBook Air, video oynatma sırasında 18 saatlik bir pil ömrüne sahip. Öte yandan MacBook Pro, video oynatma sırasında 20 saatlik bir pil ömrüne sahip.

 

Spesifikasyonlar söz konusu olduğunda tartışılacak çok şey yok. Her iki modelde de 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU bulunur. M2 çipi ile bu tam bir güç merkezidir. Bununla birlikte, varsayılan olarak M2 MacBook Pro, 10 çekirdekli bir GPU ile gelirken Air, 8 çekirdekli bir sürümle gelir.

 

 

M2 MacBook Kamera

İki modelin kameraları arasında bariz bir fark var. MacBook Pro nun kamerasının daha yüksek fiyatı nedeniyle üstün olması beklenebilir. Aksine, MacBook Air, ikisi arasında daha kaliteli kameraya sahip olanıdır.

 

M2 MacBook Air de 1080p FaceTime HD kamera bulunurken, M2 MacBook Pro nun kamerası 720p dir.

 

M2 MacBook Touch Bar ve Touch ID

 

MacBook taki Touch ID oturumu kullanışlı bir özelliktir. Cihazınıza erişmenizi, satın alma işlemlerini yetkilendirmenizi sağlar ve Apple Pay ile uyumludur. Neyse ki, bu modellerin her ikisi de Touch ID özelliğine sahiptir, böylece onu Mac ayarlarınızda ayarlayabilir ve hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

 

Fark, Touch Bar ın varlığında ortaya çıkar. Bir MacBook Touch Bar ın yapabileceği birçok şey vardır. MacBook Pro modellerinde geleneksel olarak bir Touch Bar bulunur ve M2 MacBook Pro da farklı değildir. Bununla birlikte, Apple ın 14 inç MacBook Pro da Touch Bar ı kaldırdığı gibi, bu muhtemelen bir tane içeren modellerin sonuncusu olacak. M2 MacBook Air de Touch Bar yoktur.

 

 

M2 MacBook Pro mu M2 MacBook Air mi

 

M2 MacBook Air daha ucuz, daha ince, daha hafif, dört renk seçeneğine ve daha iyi bir kameraya sahip. Öte yandan, M2 MacBook Pro, verimliliği artırmaya yardımcı olmak ve daha iyi pil ömrü sunmak için fanı nedeniyle biraz daha kalındır. Ayrıca ekranda çentik bulunmuyor.

 

Tüm bu özelliklerin ortaya konmasıyla, Pro için fazladan paraya değer mi? Büyük olasılıkla değil. Aslında, Apple ın muhtemelen M2 MacBook Pro yu insanları daha da pahalı M1 Pro MacBook Pro modellerine çekmek için elinde tuttuğunu düşünüyoruz.