M1 MacBook Air ve M2 MacBook Air Farkı

 

 

 

M2 MacBook Air mi M1 MacBook Air mi

 

 

Yeni M2 MacBook Air ile M1 MacBook Air arasında mı kaldınız

 

 

 

 

 

Apple ın MacBook ları, şirket içi silikon çiplere geçiş yaptığından beri her zamankinden daha güçlü ve pil açısından verimli. Yeni bir MacBook Air arıyorsanız iki seçeneğiniz vardır: M2 MacBook Air veya M1 MacBook Air.

 

200$ lık bir fiyat farkıyla, M2 MacBook Air i mi yoksa önceki modelini mi seçeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. M1 MacBook Air e sahipseniz, M2 MacBook Air e yükseltmeye değer mi? İşte karar vermenize yardımcı olacak iki makinenin ayrıntılı bir karşılaştırması.

 

MacBook Air Tasarım

 

 

 

 

 

İki MacBook Air modeli arasındaki temel farklardan biri tasarımdır. En son model olan Apple, M2 MacBook Air in tasarımını, 2021 in sonlarında piyasaya sürülen yeniden tasarlanmış 14 inç ve 16 inç MacBook Pro da gördüğümüzle eşleştirmek için ince ayar yaptı.

 

M2 MacBook Air, M1 modelinden daha ince ve daha hafiftir. Selefine göre daha hafiftir, Gerçek hayatta, hafif ağırlık farkını fark etmek zordur. İncelikten bahsetmişken, M1 MacBook Air in en ince noktası sadece 0,16 inçti, yani kama tasarımı sayesinde en ince noktası çok daha incedir.

 

 

 

 

İnce çerçeveli M2 MacBook un ekranının üst kısmında FaceTime HD kamerayı barındıran bir çentik bulunuyor. M1 MacBook Air de, FaceTime HD kamera üst çerçevenin içinde bulunur.

 

Son olarak, M2 MacBook Air dört renkte sunulurken, selefi üç renkte sunuluyor. Her ikisi de Uzay Grisi ve Gümüş renklerde gelir, ancak bu ikisi dışında M2 MacBook Air de yıldız ışığı ve Gece yarısı renkleri ve Altın rengi ile de satın alabilirsiniz.

 

MacBook Air Ekran

 

 

İki model de aynı IPS LED ekran teknolojisini kullanıyor. Ancak ekran boyutu biraz farklıdır; M2 MacBook Air, inç başına 224 pikselde 2560x1664 piksel çözünürlüğe sahip biraz daha büyük 13,6 inçlik bir panele sahiptir. Öte yandan M1 MacBook Air, 227ppide 2560x1600 piksele sahip 13,3 inçlik bir panele sahip.

 

İkincisinin ekran parlaklığı maksimum 400 nite çıkarken, M2 MacBook Air onu 500 nite çıkararak 13 inç MacBook Pro nun sunduğuyla eşleşir. Her iki panel de True Tone teknolojisine sahiptir ve P3 geniş renk gamını destekler.

 

MacBook Air İşlemci

 

 

 

Adından da anlaşılacağı gibi, M2 MacBook Air, M2 çip üzerinde çalışırken, M1 MacBook Air, Kasım 2020 de piyasaya sürülen eski M1 çip tarafından desteklenmektedir.

 

Daha yeni M2 çip sayesinde M2 MacBook Air, performans açısından çok büyük avantajlara sahip. Apple, M2 çipinin M1 çipinden 1,4 kat daha hızlı olduğunu söylüyor. Intel çipli eski bir MacBook Air den geliyorsanız, M2 15 kata kadar daha fazla hıza sahiptir.

 


 

M2 çip, M1 in 8 çekirdekli CPU sundan %18 e kadar daha hızlı performansa sahip 8 çekirdekli bir CPU ya sahiptir. Bu, aynı dört performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği düzenlemesine sahip olmasına rağmen. CPU ile birlikte, M1 MacBook Air in 7 çekirdekli GPU suna göre yüzde 35 e kadar performans artışı sağlayan 8 çekirdekli bir GPU bulunur. İş türünüz için sekiz GPU çekirdeği yeterli değilse, bunun yerine M2 MacBook Air iniz için daha güçlü, 10 çekirdekli bir GPU seçebilirsiniz.

 

M2 yongası ayrıca %25 daha fazla transistöre, iki kat bellek bant genişliğine (100 GB/sn) ve M1 yongasıyla maksimum 16 GB tan 24 GB a kadar birleşik bellek desteğine sahiptir. Medya motoru, M1 de bulunmayan donanım hızlandırmalı 8K H.264 ve H.265 desteğiyle M2 çipinde de daha güçlü. M2 ayrıca HEVC, ProRes ve ProRes RAW işleyebilir. Ve bir video kod çözme ve kodlama motorunun yanı sıra ProRes kodlama ve kod çözme motorunu içerir.

 

MacBook Air Bellek ve Depolama

 

 

 

Daha fazla belleğe ihtiyacınız varsa, M2 MacBook Air yanınızda. 24 GB a kadar birleşik belleğe sahipken, M1 MacBook Air 16 GB ile zirveye çıkıyor. Bu kadar çok belleğe ihtiyacınız yoksa, her MacBook un 8 GB bellekten başlayan daha düşük bellek yapılandırmaları vardır. Elbette ihtiyacınız olan bellek miktarı, uygulamalarınıza bağlı olarak değişecektir.

 

Depolama açısından her iki model de 256 GB tan başlar ve her birini maksimum 2 TB olarak yapılandırabilirsiniz.


MacBook Air Kamera, Hoparlörler ve Mikrofon

 

Her iki MacBook Air modeli de Dolby Atmos çalma özelliğine sahip stereo hoparlörlere sahipken, M2 MacBook Air, Spatial Audio desteğine sahip dört hoparlörlü bir ses sistemiyle bunu bir adım öteye taşıyor.

 

M2 MacBook Air de netlik için daha iyi bir 1080p FaceTime HD kamera bulunurken, M1 MacBook Air de 720p kamera bulunur. Ancak, her ikisinde de daha iyi kaydedilmiş ses için aynı üç mikrofonlu diziye sahip olursunuz.

 

 

MacBook Air Klavye ve Trackpad

 

 

 

 

 

Yalnızca yazmak için bir cihaz istiyorsanız, her iki seçenekte de aynı Magic Keyboard ve sağ üstte Touch ID sensörü bulunur. Ancak M2 MacBook Air biraz daha büyük işlev tuşlarına sahiptir. Apple ın iyi bilinen Force Touch trackpad i her iki modelde de aynı kalıyor.

 

MacBook Air Pil Ömrü 

 

 

 

Pil ömrüne ilişkin üretici tahminleri göründüğü gibi alınmasa da, Apple iki dizüstü bilgisayar için aynı tahminleri sürdürüyor. Her ikisi de 18 saate kadar video oynatma veya 15 saate kadar web de gezinme sunabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu, M1 MacBook Air deki 49,9 vat-saat pil ile karşılaştırıldığında, M2 MacBook Air deki biraz daha büyük olan 52,6 vat-saatlik lityum-polimer pilden bağımsızdır.

 

Şarj deneyimine geçecek olursak, her iki seçeneğin de hızlı şarj özelliği bulunuyor. Ancak Apple, kutudan yalnızca 30 W veya 35 W USB-C güç adaptörü çıkarır. Şarj süresini azaltmak için daha hızlı bir 67 W adaptör satın alabilirsiniz.

 

 

MacBook Air Fiyat

 

8 GB RAM ve 256 GB depolamaya sahip temel yapılandırmalar için M1 MacBook Air 21.999 TL ve M2 MacBook Air 29.999 TL’ den başlıyor. M2 MacBook Airin 10 çekirdekli GPU modeli 37.499 TL’ den başlıyor.

 

Hangi MacBook Air i Satın Almalısınız

 

Düzenli olarak web de gezinme ve görüntü düzenleme ya da art arda film ve TV şovları izleme için temel M1 MacBook Air yeterlidir. Apple silikon içermeyen eski bir MacBook tan geliyorsanız, uygulamalarınıza bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz ve yine de performansta büyük bir gelişme fark edeceksiniz.