M1 İşlemcili Mac Bilgisayarda eski işletim sistemi yükleme

 

 

 

 

 Catalina, Mojave veya daha eski bir macOS sürümünü M1 Mac te mi çalıştırmanız gerekiyor.

 


Apple, Kasım 2020 de M1 destekli Mac lerini tanıttığında, şirket macOS Big Sur un yeni işleme teknolojisini kullanmak için sıfırdan yeniden inşa edildiğini belirtti.

Bu, en yeni ve en iyiyi kullanmak isteyenler için harika bir haber olsa da, macOS un eski sürümlerini çalıştırmaya ihtiyaç duyanlar için - belki de Big Sur üzerinde çalışmayan bir yazılıma güvendikleri için veya ihtiyaç duydukları için eski işletim sistemlerindeki web sitelerini ve uygulamaları kullanmak için - bu bir dezavantaj olacaktır.

 

Öyleyse, sorumuz şu oluyor, yeni M1 Mac lerde macOSun eski sürümlerini çalıştırmanın bir yolu var mı


M1 Mac ler macOS Catalina veya daha eski sürümleri çalıştırabilir mi

 

Ne yazık ki, bu sorunun cevabı hayır. Big Sur hem Intel hem de M1 yongalarında çalışabilirken, macOS un önceki sürümlerinden hiçbiri Apple ın yeni işlemcileriyle uyumlu değildir.

Bunun nedenleri oldukça açık: Big Surdan önce gelen tüm macOS sürümleri yalnızca x86 ydı, yani özellikle x86 komut setini kullanan Intel işlemcileriyle çalışmak üzere oluşturulmuşlar. macOS Big Sur özeldir çünkü x86 formatını desteklemesinin yanı sıra bir RISC (Azaltılmış Komut Seti Hesaplama) mimarisi kullanan ARM tabanlı M1 yongalarıdır.


Harici bir sürücüde macOS in daha eski bir sürümünü çalıştırabilir miyim

 

 

 

Bazı Mac kullanıcıları, macOS un eski sürümlerini çalıştırmak için harici bir sürücü kullanır; Macl erinin içindeki sürücü yerine bu sürücüden önyükleme yapabilir ve işletim sisteminin eski sürümünü çalıştırabilirler.

 

Bu, Intel destekli Mac lerde hala mümkün olsa da, M1 Mac lerde mümkün değildir. Daha spesifik olarak, macOS u harici bir sürücüden çalıştırmaya devam edebilirsiniz, ancak bu yalnızca Big Sur olabilir.

Bunun pratik sonucu, Apple ın yeni M1 destekli aygıtlarının macOS Big Sur da başlatılması ve işletim sisteminin diğer versiyonlarına geri dönememesidir.


M1 Mac lerde eski macOS çalıştırmak için Parallels veya VMware kullanabilir miyim


İşletim sistemlerinin alternatif sürümlerini çalıştırmanın bir başka yaygın yolu da sanal makine kullanmaktır. Bu yazılım çözümleri, insanların diğer işletim sistemini başlatmak için yeniden başlatmaya gerek kalmadan bir Mac te macOS ile birlikte Windows 10 u çalıştırmalarına olanak tanır.

Bu, birkaç farklı platformda çalışacak yazılım sürümlerini oluşturan geliştiriciler için özellikle tercih edilen bir yoldur.

 

 

Önde gelen VM paketlerinden ikisi Parallels ve VMware Fusion olup, her ikisi de mevcut yinelemelerinin M1 cihazlarını desteklemediğini belirtmiştir.


Parallels siteleri, "Şu anda mevcut olan Parallels® Desktop for Mac sürümlerinin, M1 yongasına sahip Mac üzerinde sanal makineleri çalıştıramayacağını belirtmek önemlidir. İyi haber: Mac için Parallels Desktop’ ın Mac’ te, M1 çipi halihazırda aktif geliştirme aşamasındadır. "

VMware blogu, "Zaman çizelgemizi duyurmaya tam olarak hazır olmasak da, VMware sanal makinelerini Apple Silicon üzerinde sunmaya kararlı olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz!" Diyor.

 


Öyleyse, gelecekte bir noktada M1 Mac lerde sanal makineleri kullanabilecek gibi görünüyor, ancak şu anda mevcut hiçbir şey yok. VMlerde macOS Big Sur un tek alternatifinin, macOS un eski sürümleri yerine Windowsun ARM sürümü olması da söz konusu olabilir.

 


    MacOS in eski sürümlerini nasıl çalıştırırım

 


Öyleyse, M1 Mac inizde macOS in eski bir sürümünü çalıştırmanız gerekirse ne yapabilirsiniz

Şu anki basit gerçek, macOS un eski sürümlerini çalıştırmak istiyorsanız daha eski bir Mace ihtiyacınız olacak. Bir seçenek, önceki Mac inizi işletim sisteminin eski sürümleri için özel bir platform olarak kullanmak ve ardından diğer tüm görevler için bir M1 Mac e geçmektir. Bu, elbette, etrafta bu şekilde kullanabileceğiniz eski bir Mac iniz olduğunu varsayar.

 

Yalnızca bir Mac iniz olacaksa ve Windows tan bahsetmeye değil, macOS un önceki sürümlerini çalıştırmanız gerekiyorsa, o zaman şu anda M1 destekli cihazlara geçmekten kaçınmalısınız. En azından sanal makine yazılım güncellemeleri özelliği Apple ın yeni silikon makinelerine getirene kadar.

 

 

 

 Bilgi İçin : 0533 6385316