iPhone 12 Kamera Ayarları

 


iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Kamera Ayarları

 

 

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro kameralarında bir dizi iyileştirme yaptı. Kağıt üzerinde, yeni iPhone ların kamera özellikleri iPhone 11 serisinden çok farklı olmayabilir, ancak başlık altında birçok iyileştirme ve değişiklik var.

 

Apple ayrıca iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisine bir dizi yeni kamera özelliği ve ayarı ekledi. Aşağıda bilmeniz gereken beş iPhone 12 ve iPhone 12 Pro kamera ayarlarına göz atabilirsiniz.

 

 

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Kamera Ayarları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ses Düğmesini Kullanarak QuickTake

Apple, geçen yıl iPhone serisine kullanışlı bir QuickTake seçeneği ekledi ve bu yıl onu daha da geliştirdi. Şimdi Ses düğmelerini kullanarak bir QuickTake videosu çekebilirsiniz. Kamera uygulamanızın ayarlarına bağlı olarak, seri fotoğraflar çekmek için Sesi Aç düğmesini ve bir QuickTake videosu kaydetmek için Sesi kıs düğmesini kullanabilirsiniz.

 

https://support.apple.com/tr-tr/HT211150

 

 

Gece modu


Apple ilk olarak 2019 da iPhone 11 serisi ile Gece modunu tanıttı ancak bunu yalnızca birincil 12MP arka kamera ile sınırladı. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisi ile şirket, Gece modunu cihazdaki tüm kameralara genişleterek daha da iyileştirdi. Evet, artık ultra geniş, telefoto ve ön 12 MP FaceTime HD kamera için iPhone 12 veya iPhone 12 Pronun Kamera uygulamasında Gece modunu kullanabilirsiniz. Bu, düşük ışık koşullarında bile harika fotoğraflar anlamına gelir.

 

 

 


Çerçevenin Dışındaki Fotoğrafları Yakalayın


iPhone 12 veya iPhone 12 Pro nuzun birincil kamerasından bir fotoğraf çektiğinizde, aynı zamanda gerekli gördüğü anda ultra geniş açılı kameradan da bir fotoğraf çekiyor. Ultra geniş açılı fotoğrafı göremezsiniz, ancak Apple fotoğrafı 30 gün saklar ve bir fotoğrafın çerçevesini yeniden ayarlamak istediğinizde son derece kullanışlı olabilir.

 

Yerleşik fotoğraf düzenleyicinin kırpma, düzeltme ve perspektif araçlarını kullandığınızda, ultra geniş açılı fotoğrafa erişim elde edeceksiniz ve bu da fotoğrafı istediğiniz gibi yeniden çerçevelendirmenize olanak tanıyacak. Bazı senaryolarda, iPhone unuz ultra geniş açılı kameradan çekilen içeriği kullanarak fotoğrafı daha da iyileştirmek için otomatik olarak ayarlar. Bu tür fotoğrafların sağ üst köşelerinde mavi bir Otomatik rozeti olacaktır.

 

Bu özellik, QuickTake videoları için de mevcuttur. Çerçevenin Dışını Yakala seçeneklerini Ayarlar -> Kamera altında bulabilirsiniz.

 

 

Dolby Vision da Videoları Kaydedin


iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serileri, Dolby Vision HDR videoları kaydedebilir. Bunlar, önde ve arkada tüm kameralardan 4K Dolby Vision kaydedebilen dünyanın ilk akıllı telefonudur. iPhone 12 ve iPhone 12 mini, Dolby Vision videolarını 30fpsde 4K çözünürlükte kaydedebilirken, iPhone 12 Pro serisi bunları 4K 60fpsde kaydedebilir.


ProRAW da çekim yapın


iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max, ProRAWda fotoğraf çekebilir. Bu, Apple’ın kendi RAW / DNG dosya biçimini seçmesidir. ProRAW ın avantajı, her iki dünyanın da en iyisini, düzenleme sırasında esneklik sunmasının yanı sıra Apple ın Smart HDR 3, Deep Fusion ve daha fazlası gibi hesaplama avantajlarını sunmasıdır.

 

Fotoğrafçıysanız veya fotoğraflarınızı sonradan işleme eğilimindeyseniz, daha fazla esneklik için ProRAW da çekin. Ne yazık ki yalnızca "profesyonel" iPhone 12 serisi ProRAW da fotoğraf çekebilir.