iPhone X İnceleme


iPhone X


Apple ın yeni amiral gemisi iPhone X İncelemesi

 

 

 


IPhone X, "iPhone 10" olarak telaffuz edildi, Apple ın Eylül 2017 etkinliğinde tanıtıldı. Apple a göre, iPhone X, orijinal iPhone un 10 yıl önce 2007 de piyasaya sürülmesinden bu yana ileriye dönük en büyük teknolojik atılımını temsil ediyor ve önümüzdeki on yılın iPhone geliştirme yolunu belirliyor.

 

Apple iPhone X ile yaptığı hedef, fiziksel nesneler ve deneyimler arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran bir iPhone oluşturmaktı. 5.8 inçlik ön cam, iki sedefli yüzeyde bulunan dayanıklı bir tüm cam gövdeyi çevreleyen son derece parlak kıvrımlı bir paslanmaz çelik bant haline geldi.

 

Kenardan kenara yukarıdan aşağıya Süper Retina ekranı, gerçek hayat renkleri, koyu siyahlar ve bir milyona bir kontrast oranı için OLED teknolojisini kullanır. Bir iPhone da şimdiye kadar tanıtılan 2436 x 1125 çözünürlük ve inç başına 458 piksel, en yüksek çözünürlük ve piksel yoğunluğuna sahiptir.

 

Ekranın beyaz dengesini ortam aydınlatmasına uyacak şekilde ayarlamak için HDR, geniş renk, 3D Touch ve True Tone özelliklerini destekler.

 

     

 

 

5,8 inç çapraz olarak, iPhone X, henüz bir iPhone da tanıtılan en büyük ekrana sahiptir, fakat kamera ve sensörlerin yuvalandığı bir çentiğin dışında hiçbir çerçeve bulunmaz, elinize rahatça oturmaktadır.

7,7 mm derinliğinde 70,9 mm genişliğinde 143,6 mm boyunda, bir iPhone 8 den daha büyük olmamakla birlikte bir iPhone 8 Plus dan daha küçüktür.

 

Cihazın cam gövdesi IP67 su ve toza dayanıklı olup, ilk kez kablosuz şarj için destek sağlar. iPhone X, Qi kablosuz standardını benimser ve herhangi bir Qi onaylı şarj aksesuarı kullanarak camın arkasından şarj edilebilir. Apple iPhone X, Apple Watch Series 3 ve Air Podları aynı anda şarj etmek için bir "Air Power" aksesuarı yapıyor, ancak bu aksesuar 2018 de çıkmayacak gibi.

 

iPhone X ekranında Home düğmesi için yer yok, bu yüzden iPhone X yeni bir kullanıcı deneyimi benimsiyor.
Bildirimlere bakmak için Uyanma özelliği var, Sirinin etkinleştirilmesi için yan düğmeye basılabilir ve tutulabilir ve Kontrol Merkezine en üst durum çubuğundan aşağı doğru hızlıca kaydırılarak erişilebilir.

 

Home Düğmesinin olmaması aynı zamanda Touch ID olmadığı anlamına gelir, böylece cihazın açılması yeni bir Face ID yüz tanıma sistemi ile yapılır. Face ID, yüzünüzü, iPhone un kilidini açmak, Apple Pay satın alımlarını doğrulamak, App Store satın alımları yapmak ve parola korumalı uygulamalara erişmek için kullanılan bir parmak izi gibi kullanılan yüzünüzün 3D haritasını oluşturmak için TrueDepth ön bakan kamera sistemini kullanır.

 

    

 

Face ID, kızılötesi kamera teknolojisini kullanır ve böylece karanlıkta çalışır. Ayrıca makine öğrenimini kullanır ve yüzünüzü engelleyen şapka, gözlük, sakal ve diğer nesnelerle yüzünüzü algılar. Yüzün 3 boyutlu bir haritasını kullandığı için Face ID, fotoğraflar, maskeler veya diğer yüz kopyaları tarafından aldanabilir. Ek bir güvenlik katmanı olarak Face ID, "dikkatin farkında" dır ve iPhone unuza yalnızca baktığınız zaman kilidini açar.

 

   

 

A11 yongası

 

iki motor çekirdeği ve nöral motor da dahil olmak üzere dört yüksek verimli çekirdeği olan toplam altı çekirdekten oluşur.

Performans çekirdeği, A10dan yüzde 25 daha hızlı, yüksek verimli çekirdekler ise yüzde 70 daha hızlı. Yükseltilmiş bir GPU yüzde 30 daha hızlı ve cihazda 3 GB RAM var.

A11 Bionic yongası tarafından sağlanan verimlilik iyileştirmeleri ile iPhone X, iPhone 7den iki saat daha fazla pil ömrü sunuyor ancak pil, iPhone 7 Plus ın pilinden kısa düşüyor.

 

Animoji 

 

Face IDyi destekleyen aynı 7 megapiksel TrueDepth kamera, Animoji adında yeni bir özellik sunuyor. Animoji, yüz ifadelerinizi taklit edebilen 3 boyutlu emojilerdir. TrueDepth kamera 50den fazla yüz kas hareketini izler ve bunları Mesajlar uygulamasında kullanılabilen Animojiye çevirir.

 

  

 


Arkada, geniş açılı bir lens ve diyafram telefoto lens ile dikey 12 megapiksel çift objektifli kamera düzenlemesi sunuyor. Her iki lens de optik görüntü sabitleme özelliğini destekler ve yeni bir renk filtresi, daha derin pikseller, daha düşük ışık yakınlaştırma ve iyileştirilmiş video sabitleme gibi iyileştirmeler içerir. Kameralar arasında yeni bir dörtlü LED True Tone flaşı var. Ayrı ayrı kalibre edilmiş kameralar, yeni bir ivmeölçer ve jiroskop, ARKit için ayarlama ve güçlü A11 çipi ile iPhone X, daha iyi bir artırılmış gerçeklik deneyimi için tasarlanmıştır.