iPhone Tüm Açık Uygulamaları Tek Seferde Kapatmak

 

 

 

iPhoneunuzdaki Tüm Açık Uygulamaları Aynı Anda Kapatabilir misiniz


 


iPhone unuzdaki uygulamaları kapatmak için çok zaman harcıyorsanız, bunun yerine hepsini aynı anda kapatıp kapatabilirsiniz.


Sebep ne olursa olsun, iPhone unuzdaki tüm arka plan uygulamalarını kapatmak isteyebileceğiniz zamanlar olabilir. Açık olan tüm iPhone uygulamalarınızı tek seferde kapatabilmeniz kullanışlı olsa da, bu Apple ın tasarımının bir parçası değildir.

 

Ancak, aynı anda birden çok uygulamayı kapatmak için birkaç parmağınızı kullanabilirsiniz. Bu nedenle, çok fazla açık uygulamanız yoksa iOS ta tüm uygulamaları kapatmak teknik olarak mümkündür.

 

iPhone Açık Uygulamaları Aynı Anda Nasıl Kapatılır

 

Hiçbir özellik tüm açık uygulamalarınızı aynı anda kapatmanıza izin vermese de, iPhone veya iPad inizde birkaç uygulamayı aynı anda kapatabilirsiniz.

 

Tek yapmanız gereken, Uygulama Değiştiriciye normalde yaptığınız gibi erişmektir (bunu aşağıda açıklayacağız). Ardından, birden çok uygulamayı aynı anda ekrandan kaydırmak için birden çok parmağınızı kullanın. Uygulama Değiştiriciye erişme ve uygulamaları kapatma adımlarının cihazınıza bağlı olarak değiştiğini unutmayın.

 

Home Tuşu ile iPhone da Birden Çok Uygulama Nasıl Kapatılır

 

iPhone unuzda Touch ID li fiziksel bir Ana Sayfa düğmesi varsa şu adımları izleyin:


• Uygulama Değiştiriciye erişmek için Giriş düğmesine çift tıklayın.

• Kapatmak istediğiniz uygulamaları bulmak için yan yana kaydırın.


• Birden çok uygulamayı kapatmak için, birkaç uygulama önizlemesine dokunup basılı tutmak için birden çok parmağınızı kullanın. Ardından, aynı anda kapatmak için yukarı kaydırın.

 

 

Home Tuşu Olmadan Bir iPhone da Birden Çok Uygulamayı Kapatma


iPhone unuzda Face ID etkinse ve Ana Ekran düğmesi yoksa şu adımları izleyin:

 

• Ana Ekranınızdan, Uygulama Değiştiriciye erişmek için ekranın altından ortasına doğru kaydırın.

 

• Kapatmak istediğiniz uygulamaları bulmak için yana doğru kaydırın.


• Uygulamaları kapatmak için uygulama önizlemelerini tekrar yukarı kaydırın. Birden çok uygulamayı aynı anda kapatmak için birden çok parmağınızı kullanmanız gerekecek.

 

 

 

 

 

iPhone unuzdaki Tüm Açık Uygulamaları Kapatmak Mümkün mü

 

Arka planda açık olan yalnızca üç veya dört uygulamanız varsa, hepsini aynı anda kapatmak mümkündür. Testlerimize göre, iPhone unuzdaki en fazla beş uygulamayı aynı anda kapatabilirsiniz.

 

Ancak, bu sayının cihazınızın ekran boyutuna bağlı olduğunu unutmayın. Örneğin, iPhone 13 Pro Max veya iPad de beş uygulamanın hepsini kapatabilirken iPhone mini de kapatamayabilirsiniz.

 

Ayrıca, işlemin biraz doğal olmadığını ve tek elle yapılmasının zor olduğunu unutmayın. Cihazınızı düz bir yüzeye yerleştirmeli ve iPhone unuzdaki tüm uygulamaları kaydırmak ve kapatmak için iki elinizin parmaklarını kullanmalısınız.

 

Bu nedenle, tek seferde mümkün olduğu kadar çok uygulamayı kaydırmaya çalışmak eğlenceli bir meydan okuma olabilir. iPhone hareketleriyle yapabileceğiniz harika bir numara. Ancak pratik amaçlar için, iPhone unuzdaki tüm uygulamaları kapatmak istediğinizde arka planda açık olan her uygulamada eski kaydırma hareketini gerçekleştirmek daha hızlıdır.

 

 

 

 

Her Zaman iPhone unuzdaki Tüm Uygulamaları Kapatmanız Gerekmez

 

Birçok kişi, iPhone larında pil ömründen tasarruf etmek veya uygulamaların çok fazla sistem kaynağı kullanmasını önlemek için her seferinde arka planda kullanılmayan uygulamaları kapatma alışkanlığına sahiptir. Ancak bu gerekli değildir. Aslında Apple, donmadıkları veya düzgün yanıt vermedikleri sürece uygulamaların kapatılmasını önermez.

 

Uygulamalar arasında geçiş yaptıktan sonra, kısa bir süre etkin kalırlar, ancak daha sonra askıya alınmış duruma geçerler. Bu olduğunda, aktif olarak çalışmazlar veya sistem kaynaklarını kullanmazlar, yani iPhone unuzdaki uygulamaları sürekli olarak kapatmanız gerekmez.