iPhone 13 Özellikleri

 

iphone 13
 
 
 

iPhone 13 ün En İyi 6 Özelliği

 
İşte Apple ın yakın zamanda duyurduğu iPhone 13 ün en iyi ve yeni özellikleri.
 
 
 
iPhone 13, 2021 in en çok beklenen telefonlarından biri oldu. Bu yeni akıllı telefon serisi farklı fiyat noktalarında geliyor.
 
 
Yeni kamera yönünün yanı sıra, iPhone 13 ile önceki yılın iPhone 12 si arasındaki fiziksel farklılıkları bulmakta zorlanacaksınız. Ancak Apple, yükseltmeyi değerli kılmak için kaputun altında birkaç değişiklik yaptı. Burada, iPhone 13 ün en iyi yeni özelliklerinden bazılarına bakacağız.
 
 
 
 
1. Çentik Sonunda Daha Küçük
 
 
 
Android amiral gemileri son birkaç yılda delikli tasarımlara ve açılır kameralara geçiş yaparken, Apple ilk olarak iPhone X ile tanıttığı aynı çentik tasarımına bağlı kaldı. Şirket, çentikten henüz kurtulmuş değilken yine de, sonunda küçültmüştür. Hayranların tam olarak istediği şey bu değil, ancak ekran gayrimenkulündeki bazı iyileştirmeleri kesinlikle takdir ediyoruz.
 
Apple, çentik boyutunu %20 oranında azaltarak hoparlörü iPhone un en üstüne taşıdı ve Face ID bileşenlerini onun altına yerleştirdi. Bu değişiklik nedeniyle selfie kamerası, tıpkı Touch ID ye sahip eski iPhone modellerinde olduğu gibi artık hoparlörün sol tarafında yer alıyor. Bu büyük bir değişiklik değil, ancak özellikle Face ID ile donatılmış eski bir iPhone modelinden yükseltme yapıyorsanız, iPhone unuzun üst kısmındaki artan ekran alanını kesinlikle fark edeceksiniz.
 
 
 
2.  Apple ın A15 Bionic Çipi Akıllı Telefon Performansında Öncülük Ediyor
 
 
 
 
Apple, son on yılda mobil çip alanına hakim oldu ve Android rekabeti bu güne ayak uydurmak için mücadele etti. Önceki yılın A14 Bionic çipi Qualcomm ve diğer üreticilerin rakip teklifleri karşısında hala yenilmedi, ancak Apple yeni altı çekirdekli A15 Bionic çip ile liderliğini daha da genişletti. Bu yonga, göreve bağlı olarak verimlilik ve performans arasında seçim yapmasına olanak tanıyan iki yüksek performanslı ve dört yüksek verimli çekirdeği bir araya getiriyor.
 
Apple, yeni çipinin önceki nesle kıyasla ne kadar hızlı olduğunu açıkça söylemese de, A15 in üçüncü taraf rakiplerinden %50 ye kadar daha hızlı CPU performansı ve %30 daha hızlı GPU performansı sunduğunu söylüyor.
 
Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, standart iPhone 13 teki A15 Bionic çipin dört çekirdekli bir GPU ya sahip olmasıdır, ancak oyun için bu ekstra GPU performansını gerçekten istiyorsanız, iPhone 13 Pro modelleriyle beş çekirdekli bir GPU alabilirsiniz. Ne olursa olsun, iPhone 13, üzerine attığınız her görevi yıllarca yerine getirecek, geleceğe yönelik bir akıllı telefon.
 
 
3. Daha Büyük Pil, iPhone 13 ün Daha Uzun Süre Dayanmasına Yardımcı Oluyor
 
 

 
Geçen yıl iPhone 12 de, özellikle de daha küçük iPhone 12 mini de karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri, ortalama pil ömrü sağlamasıydı. Elbette, bu kadar küçük bir cihazda harika bir pil ömrü bekleyemezsiniz, ancak Apple bu yıl iPhone 13 ve iPhone 13 mini ye daha büyük bir pil sığdırarak bunu geliştirdi.
 
Daha büyük pil ve yeni A15 çipin verimliliği ile yeni iPhone 13, iPhone 12 den 2,5 saat daha uzun süre dayanabilirken, daha küçük iPhone 13 mini, eski iPhone 12 mini den 1,5 saat daha uzun süre dayanabilir. Bu, pil ömrü bölümünde de öne çıkan daha güçlü bir akıllı telefon alacağınızı düşünürsek büyük bir gelişme.
 
 
4. Gelişmiş Bir Kamera Sistemi
 
 
 
Apple ın standart iPhone 13 te değiştirdiği yalnızca kamera yönü değil. Daha büyük bir sensör sayesinde, yepyeni geniş açılı kamera hem fotoğraflarda hem de videolarda iPhone 12 den %47 daha fazla ışık yakalayabilir. En ilginç eklemeler, daha önce iPhone 12 Pro Max e özel olan sensör kaydırmalı optik görüntü sabitlemenin dahil edilmesidir. Şimdi, en küçük iPhone 13 mini de dahil olmak üzere tüm seri bu özelliği alıyor.
 
Apple, iPhone 13 ün ultra geniş kamerasının düşük ışık performansını da iyileştirdi. Tüm bu değişiklikler sayesinde artık her iki kamerada da Gece modunu kullanabilirsiniz. 60FPS de 4K kalitesine kadar destekle video kayıt özellikleri değişmedi, ancak yeni iPhone unuzda video çekme şeklinizi değiştirebilecek Sinematik mod adlı yepyeni bir özellik bulacaksınız.
 
 
5. Sinema Modu, Videolarda Odaklanmayı Sağlar
 
 
 
 
Yeni Sinematik modu oyunun kurallarını değiştiriyor. En basit ifadeyle, Portre modu gibi ama videolar için. Temel olarak, bu yeni Sinematik mod, iPhone unuzun nesneler hareket halindeyken bile odaklanmasına izin verecek ve gerçek zamanlı olarak odak noktaları arasında otomatik olarak geçiş yapacak. İlginçtir ki, bu özelliği kullanmak için karmaşık bir şey yapmanıza bile gerek yok, çünkü tek yapmanız gereken kayıt düğmesine basmak.
 
Elbette, bazılarınız muhtemelen bu özellik üzerinde manuel kontrol isteyecektir, bu nedenle Apple, bir nesneye odaklanmak için dokunmanıza veya odağı hareketli bir nesneye kilitlemek için çift dokunmanıza izin verir. Bu özelliğin çalışması için Apple, hesaplama algoritmalarına güvenir. Tabii ki, bu birinci nesil bir uygulama, ancak en azından şimdilik başka hiçbir akıllı telefonda bulamayacağınız bir özellik. Özelliğin bir dezavantajı, video çözünürlüğünü 30FPS de 1080p ile sınırlamasıdır.
 
6. iPhone 13  6 GB RAM bulunduruyor
 
 
 
 
Sunum sırasında Apple, RAM hakkında bir şey söylemedi, ancak yeni iPhone 13, öncekinden 2GB daha fazla RAM e sahip. Daha önce yalnızca iPhone 12 Pro modelleri 6 GB RAM içeriyordu, ancak Appleın tüm iPhone 13 serisinde RAM i 2 GB artırdığını görmekten memnunuz. Sık sık birkaç uygulama açıp bu uygulamalar arasında geçiş yapan ileri düzey bir kullanıcıysanız bu harika bir haber.
 
Android den geçiş yapıyorsanız bu o kadar etkileyici görünmeyebilir, ancak bir iPhone da RAM in diğer cihazlarda olduğundan daha ileri gittiğini hatırlamanız gerekir. Apple ın işletim sistemi, sistem kaynaklarını yönetme konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor, bu nedenle yükseltilmiş 6 GB RAM, iPhone 13 ü gelecek yıllarda yazılım güncellemelerini destekleyecek geleceğe yönelik bir cihaz haline getiriyor.
 
 
Bilgi için : 0533 638 5316