En İyi Mac Programları

 En İyi Mac Uygulamaları ve Yardımcı Programları

 

Bu temel Mac Uygulamaları koleksiyonu çoğunlukla daha az bilinen uygulamalar içerir, bu nedenle Evernote, Dropbox, Skype, OneNote veya Google Drive gibi popüler olanlar burada listelemedik.

 

Mümkün olan her yerde Mac App Store bağlantılarını ekledim çünkü mağaza yalnızca Mac inize uygulama yüklemenizi kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda ücretli uygulamalar söz konusu olduğunda geri ödeme talep etme seçeneğiniz de var.


Magnet - Yapılandırılabilir klavye kısayollarıyla pencereleri taşımanıza ve yeniden boyutlandırmanıza izin veren, Mac için mükemmel bir Windows yönetim uygulaması. Pencereleri birden çok ekran arasında da taşıyabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise Dikdörtgendir.

https://magnet.crowdcafe.com/

 

ImageOptim - Web sitenize yüklemeden önce resimlerinizi her zaman ImageOptim aracılığıyla çalıştırın. Mac uygulaması, görsel kaliteyi etkilemeden görüntü dosyalarınızın boyutunu küçültür.
https://imageoptim.com/mac

 

HiddenMe - Mac masaüstünüz klasörler ve dosyalarla doluysa, tüm simgeleri tek bir tıklamayla veya bir klavye kısayoluyla gizleyebilirsiniz.
https://apps.apple.com/in/app/hiddenme-hide-desktop-icons/id467040476?mt=12

 

Site Sucker - Görüntüler, PDF dosyaları içeren tüm web sitelerini indirin ve çevrimdışı tarama için yerel diskinize yansıtın. Wget gibi ama görsel bir arayüze sahip.
https://apps.apple.com/in/app/sitesucker/id442168834?mt=12


Apple Cleaner - Bir uygulamayı sildiğinizde diskte kalan tüm ekstra dosyaları otomatik olarak kaldıran Maciniz için en iyi kaldırıcı.
https://freemacsoft.net/appcleaner/


Maccy - Panoya kopyaladığınız her şeyi depolayan ve kopyalanan parçacıkları basit bir kısayolla diğer uygulamalara yapıştırmanıza izin veren bir pano yöneticisi. [CopyClip] iyi bir alternatiftir.
https://maccy.app/

 

Clean Me - Macinizin kolayca kaldırabileceği tüm sistem günlüklerini, önbelleği ve diğer geçici dosyaları silerek Macinizdeki alanı kurtarın.
https://github.com/Kevin-De-Koninck/Clean-Me

 

Dozer - Popüler Barmen uygulamasına mükemmel bir alternatif. Mac menü çubuğunda görünen uygulama simgelerini hızla yeniden sıralayabilir ve hatta gizleyebilirsiniz.
https://github.com/Mortennn/Dozer

 

NetNewsWire - MacOS unuz için temiz ve hızlı bir RSS Okuyucu. Bizim de bir RSS Feed imiz var
https://netnewswire.com/


RSS Botu - Macinizin menü çubuğundan RSSnize erişin ve yeni öğeler mevcut olduğunda bildirim alın. Yalnızca belirli anahtar kelimelerle eşleşen makaleleri göstermek için filtreler de uygulayabilirsiniz.
https://apps.apple.com/in/app/rss-bot-news-notifier/id605732865?mt=12

 

 

Flotato - Herhangi bir web sayfasını, web tarayıcısının dışında hızlı bir şekilde açabileceğiniz yerel bir Mac uygulamasına dönüştürür.
https://www.flotato.com/

 

Latest - Macinizin Uygulamalar klasörünü tarar ve yüklü tüm uygulamalarınızın güncel olup olmadığını kontrol eder. Güncel olmayan uygulamalarınızı da güncelleyebilirsiniz. MacUpdater daha da güçlü ancak ücretli bir alternatiftir.
https://max.codes/latest/

 

Onyx - Macinizin performansını iyileştirmek, diskleri doğrulamak ve daha fazlası için sistem bakım görevlerini gerçekleştirin.
https://www.titanium-software.fr/en/onyx.html

 

TinkerTool - Aksi halde Macte gizlenen çeşitli yapılandırma ayarlarına erişim sağlar. Örneğin, Ekran Görüntülerinin Macte kaydedileceği varsayılan klasörü belirtebilirsiniz.
http://www.bresink.com/osx/TinkerTool.html

 

KeepingYouAwake - Macinizin uyanık kalmasını sağlar ve ekranınızın uyku moduna geçmesini de engeller. Daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, Amfetamin ( https://apps.apple.com/app/amphetamine/id937984704?mt=12) kullanın.
https://github.com/newmarcel/KeepingYouAwake


Shifty - Macinizde karanlık ve aydınlık mod arasında kolayca geçiş yapın. Sisteminiz Karanlık Modda çalışırken hangi Uygulamalarınızın veya web sitelerinizin açık kalması gerektiğine de karar verebilirsiniz. Ayrıca bakınız, NightOwl.
https://shifty.natethompson.io/en/


IINA - Daha yeni Maclerde hareketler ve dokunmatik çubuk için destek içeren VLC Media Playera modern bir alternatif.
https://iina.io/

 

HyperSwitch - Açık uygulama pencereleri arasında geçiş yaparken varsayılan Command + Tab deneyiminizi yükselten, Mac için geliştirilmiş bir pencere değiştirme uygulaması.
https://bahoom.com/hyperswitch

 

TextBar - Sistem komutlarını belirleyebilirsiniz ve uygulama bu komutların metin çıktısını menü çubuğuna ekler. Örneğin, ipconfig getifaddr en0 mevcut IP adresinizi yazdıracaktır. Bunlara Übersicht ile masaüstü widgetları olarak da sahip olabilirsiniz.
http://richsomerfield.com/apps/textbar/

 

Tyke - Menü çubuğunda yer alan ve hızlı notlar kaydetmenizi sağlayan minimalist bir not defteri uygulaması.
https://tyke.app/

 

Karabiner - Farklı bir komut gerçekleştirmek için klavyedeki mevcut tuşları yeniden eşleyin. Örneğin, CAPS kilidi tuşu bir Çıkış tuşu olarak çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Mac ile Apple dışındaki herhangi bir klavyeyi kullanırken kullanışlıdır.
https://karabiner-elements.pqrs.org/

 

Dropzone - Dosyaları en sevdiğiniz klasörlere kopyalamayı veya taşımayı, uygulamaları açmayı kolaylaştırır ve ayrıca doğrudan menü çubuğunuzdan İnternete dosya yükleyebilirsiniz.
https://apps.apple.com/in/app/dropzone-4/id1485052491?mt=12

 

Clocker - Menü çubuğunuzda farklı saat dilimlerinden birden fazla saat gösterin.
https://apps.apple.com/us/app/clocker-menubar-world-clock/id1056643111?ls=1&mt=12

 

Duet Display - iPadinizi, iPhoneunuzu ve hatta bir Android telefonunuzu Mac ve PCniz için ekstra bir ekran olarak kullanın.
https://www.duetdisplay.com/

 

Transmit - Mac OS X için çalışan mükemmel FTP istemcisi. Dosyaları her yerden favori hedeflerinize anında yüklemek için damlacıklar oluşturabilirsiniz.
https://panic.com/transmit/

 

AirDroid - Android telefonunuzu Mace bağlar. Kablosuz olarak mesajlara erişebilir, fotoğrafları yönetebilir, dosya aktarabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
https://www.airdroid.com/

 

Unarchiver - RAR, TAR, GZIP, ISO ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm popüler arşiv formatlarını işleyebilen Mac için WinZip sıkıştırma yardımcı programı gibidir.
https://apps.apple.com/app/the-unarchiver/id425424353?mt=12

 

HandBrake- Video dosyalarını bir biçimden diğerine dönüştürün. FFmpeg de güçlüdür ancak yalnızca komut satırından çalışır. Ses dosyaları için önerilen dönüştürücü fre:acdir.
https://handbrake.fr/

 

Disk Inventory - MacBookunuzun alanı azalıyorsa, depolama alanını tıkayan büyük dosya ve klasörleri hızla keşfetmek için Disk Envanteri uygulamasını kullanın.
http://www.derlien.com/

 

Helyum - Her Zaman En İyi gibi bir uygulama ama Maciniz için. Tarayıcı penceresi diğer pencerelerin üzerinde kayar ve ayrıca yarı saydamlık seviyesini de değiştirebilirsiniz.
https://heliumfloats.com/

 

Setapp - Tek bir pakette birinci sınıf Mac Uygulamaları ve Yardımcı Programları koleksiyonu. MindNode, yazarlar için Ulysses, ekran yakalama için Cleanshot ve ekran kaydı için Capto gibi favorileri içerir.
https://my.setapp.com/signup/referral?referral=da603d24-8395-463a-a57b-eae81b775eb4&utm_medium=customers_referral_program&utm_source=link&utm_campaign=2617


XMenu - Menü çubuğundan favori klasörlerinize ve Mac uygulamalarınıza kaşif tarzı erişim sağlar. Doğrudan menü çubuğundan uygulamaları başlatabilir, dosya ve klasörlere göz atabilirsiniz.
https://apps.apple.com/us/app/xmenu/id419332741?mt=12

 

Flux - Günün saatine göre ekranınızın parlaklığını otomatik olarak azaltır - geceleri sıcak, gündüzleri parlak - böylece gözleriniz daha az yorulur. Ayrıca 20 20 20 kuralına bakın.
https://justgetflux.com/


Text Expander
- Uygulama, önceden tanımlanmış kısaltmaları karşılık gelen ifadelerle değiştirerek dokunarak yazmanızı hızlandırır. Örneğin, zengin imzanızı Gmail penceresine eklemek için ;sig deyin.
https://textexpander.com/

 

CheatSheet - Herhangi bir Mac uygulaması için klavye kısayollarını ezberlemek için bu uygulamayı kullanın. Bu uygulamada mevcut olan tüm kısayolların bir listesini almak için Komut Tuşunu biraz daha uzun süre basılı tutun.
https://www.mediaatelier.com/CheatSheet/

 

Soundflower - Hoparlörlerden çıkan ses gibi Mac sesini kaydedecekseniz, bu sesi hoparlörler yerine kayıt uygulamasına yönlendirmek için SoundFlowera ihtiyacınız olacaktır.
https://github.com/mattingalls/Soundflower

 

JumpShare - Menü çubuğunuzun rahatlığından dosyaları hızla yükleyin, ekran görüntüleri kaydedin, ekran görüntüleri yakalayın ve anında paylaşın.
https://jumpshare.com/

 

GIF Brewery- Video dosyalarını ve ekran görüntülerini hareketli GIFlere dönüştürebilir ve GIF resimlerinize ince ayar yapmak için tonlarca seçenek sunar. Ayrıca bkz. Giphy Capture.
https://apps.apple.com/in/app/gif-brewery-3-by-gfycat/id1081413713?mt=12


Bandwidth+
- İnternet bant genişliği kullanımınızı gerçek zamanlı olarak izleyin. Özellikle ölçülü bir Wi-Fi etkin noktasına bağlandığınızda kullanışlıdır.
https://apps.apple.com/in/app/bandwidth/id490461369?mt=12

 

Background Music- Maciniz için uygulama başına ses kontrolü sağlayan bir ses yardımcı programı. İkinci bir ses kaynağı çalarken müzik çalarınızı otomatik olarak duraklatır ve ikinci kaynak durduğunda oynatıcının duraklatmasını kaldırır.
https://github.com/kyleneideck/BackgroundMusic


Download Shuttle
- Dosyaları birden çok parçaya bölen ve paralel olarak indiren Mac için hızlı bir indirme yöneticisi. İndirmeleri de duraklatabilir ve devam ettirebilir.
https://apps.apple.com/in/app/download-shuttle-fast-file/id847809913?mt=12


WeTransfer- Büyük dosyaları herhangi birine basitçe sürükleyip bırakarak gönderin. 7 gün sonra otomatik olarak etkin olmayan bir indirme bağlantısı alırsınız.
https://apps.apple.com/app/wetransfer/id1114922065?ls=1&mt=12

 

 

LICEcap - Mac masaüstünüzün herhangi bir alanını küçük bir GIF dosyası olarak yakalamak için hafif bir ekran görüntüsü uygulaması.
https://www.cockos.com/licecap/


Hazel - İzlenen klasör ve bu klasörlere eklenen tüm dosyalar için kurallar belirlemenizi sağlayan bir klasör izleme uygulaması otomatik olarak düzenlenir. AppleScript ve Automator eylemlerini de destekler.
https://www.noodlesoft.com/

 


Authy - Bu, Google Authenticator gibidir, ancak Mac masaüstünüz içindir. Authy ile, telefona ihtiyaç duymadan Gmail, Amazon, Trello ve 2 faktörlü kimlik doğrulamanın etkin olduğu diğer çevrimiçi hesaplarda oturum açarsınız.
https://authy.com/download/


Self Control - Ertelemeyi durdurmanıza yardımcı olmak için, zaman kaybettiren web sitelerine, e-postalara ve dikkatinizi dağıtan diğer her şeye erişimi geçici olarak engelleyebilen bu Mac uygulaması.
https://selfcontrolapp.com/


Better Touch Tool - Uygulama, Magic Mouse ve Magic Trackpadinizin hareketlerini değiştirmenize olanak tanır. Touch Bar ayarlarını ve eylemlerini de yapılandırabilirsiniz.
https://folivora.ai/


OBS - Twitch veya YouTubeda bir canlı yayın kurmayı planlıyorsanız, ihtiyacınız olan tek yayın yazılımı OBSdir.
https://obsproject.com/


Zoom - Macte video konferans için en sevdiğim uygulama. Ekran paylaşımı yapabilirsiniz, toplantılar otomatik olarak kaydedilir ve teknik destek için katılımcının bilgisayarını uzaktan kontrol edebilirsiniz.
https://zoom.us/

 

To Do - Microsofttan Maciniz için mükemmel bir yapılacaklar ve görev yönetimi uygulaması.
https://apps.apple.com/app/apple-store/id1274495053

 

Hand Mirror - Macinizin menü çubuğunda bulunur ve size web kameranızdan hızlı bir şekilde bir görünüm verir. Skype veya Zoom video görüşmesine katılmadan önce nasıl göründüğünüzü bilmek çok kullanışlı.
https://handmirror.app/

 

Kap - Hızlı ekran görüntülerini GIF ve MP4 videoları olarak kaydedin ve bunları doğrudan uygulamadan GIPHY, Dropbox, Vercel (Şimdi) veya Amazon S3e yükleyin.
https://getkap.co/


Diagrams.net - Diyagramlar ve akış şemaları oluşturmak için en iyi araç. Microsoft Visio gibi ama tamamen ücretsiz.
https://github.com/jgraph/drawio-desktop/releases


Meeter - Yaklaşan çevrimiçi toplantılarınızı Zoom, Google Meet, Microsoft Teams ve diğer sanal konferans hizmetlerinden takip edin ve toplantıya doğrudan Macinizin menü çubuğundan katılın.
https://apps.apple.com/de/app/meeter-fast-call-initiation/id1510445899


KeyPad - iPhone, iPad ve Android telefonunuzda yazmak için Macinizin bağlı fiziksel klavyesini kullanın.
https://apps.apple.com/in/app/keypad-bluetooth-keyboard/id1491684442