ChatGPT Nedir

 

 

 

ChatGPT Nasıl Kullanılır

 

OpenAI nin yeni yapay zeka sohbet robotu; ChatGPT nasıl kullanılacağı ve neler bekleyebileceğiniz ile detaylar için makalemizi okumaya devam edin.

 

DALL-E ve GPT-3 ün yapımcılarından ChatGPT adlı inanılmaz yeni bir yapay zeka sohbet robotu geldi. OpenAI, bir araştırma dönemi boyunca ChatGPT ye ücretsiz olarak halka erişim izni verdi ve bu, AI ile yaşamın nasıl görünebileceğine dair geleceğe bir göz atmamıza olanak sağladı.

 

Patronunuza bir mektup hazırlamak, zor fikirleri açıklamak veya bazı hediye fikirleri önermek ChatGPT nin yapabileceği şeylerden sadece birkaçıdır, tek yapmanız gereken şey ise bir soru yazmak. Mükemmel olmaktan uzak, hala sınırlamaları var, ancak şimdilik, fırsatınız varken göz atmaya değer.

 

ChatGPT Nedir

 

 

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, neredeyse tüm sorularınızı yanıtlayabilen bir yapay zeka sohbet robotudur. Sanki Google, sıradan bir konuşma yapabileceğiniz bir kişi gibi.

 

İnternetten toplanan muazzam miktarda bilgiyle eğitildi, bu da ChatGPT nin paylaşacak zengin bir bilgi birikimine sahip olduğu anlamına geliyor. Sadece güncel olaylar hakkında soru sormayın. ChatGPT, eğitimini 2021 de tamamladı ve yeni bilgiler için internette gezinmek üzere tasarlanmadı.

 

OpenAI tarafından yayınlanan önceki dil modellerinden farklı olmasının bir yönü, bilgilerin zararlı olması veya yasa dışı faaliyetlere yol açması durumunda bir soruyu yanıtlamayı reddedebilmesidir. Bir konuşma sırasında, daha önce sorduğunuz şeyleri de hatırlayabilir veya doğru olmayan bir şey söylerseniz sizi arayabilir.

 

 

ChatGPT Nasıl Çalışır?

 

ChatGPT, insan geri bildiriminden (RLHF) pekiştirmeli öğrenme adı verilen bir yöntem kullanılarak, makine öğrenimi ve insan müdahalesinin bir karışımı kullanılarak eğitildi.

 

Aslında, eğitimin ilk aşaması, hem insan kullanıcı hem de sohbet eden bir AI asistanı rolünü oynayan insanları içeriyordu. Bu, insanlar tarafından tercih edilen yanıtları göstermeye ve modeli beslemek için büyük bir veri kümesi oluşturmaya doğru ilerlemeye yardımcı oldu.

 

Ardından, takviyeli öğrenme için bir ödül modelinin oluşturulması gerekiyordu. Bunu yapmak için, insan yapay zeka eğitmenleri bir kez daha devreye girdi, ancak bu kez ChatGPT nin en iyi yanıtı seçmesine yardımcı olmak için birkaç model yanıtı kaliteye göre sıralamaları istendi.

 

Tüm bunların anlamı, ChatGPT nin eğitilmesine yardım etmede insanların parmağı olduğu, böylece yanıtlarının yalnızca gerçeğe dayalı olarak doğru olması değil, aynı zamanda doğal, insan benzeri bir şekilde yazılmasıdır. Yapay zeka ses üreteçlerinden yapay zeka yazma araçlarına kadar, geleceğin bu güçlü makine öğrenimi araçlarıyla şekilleneceği açık.

 

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta, ChatGPT nin her zaman gerçeğe dayalı doğru yanıtlar vermediği ve taraflı içerik de üretebileceğidir. Bu teknoloji hala geliştirme aşamasındadır ve henüz kusursuz değildir.

 

ChatGPT Hesap Oluşturma

 

 

 

chatGPT ye erişmek için OpenAI web sitesinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Sizden bir e-posta ve telefon numarası ile araştırma, uygulama geliştirme veya kişisel kullanım için OpenAI yi kullanmak istemenizin ana nedenini isteyecektir. Kaydolduktan sonra, başlamak için ChatGPT ye geri dönün.

 

OpenAI tarafından geliştirilen başka bir yapay zeka modeli olan DALL-E yi kullanarak metinden görüntüler oluşturmak için de bu hesabı kullanabilirsiniz.

 

 

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

 

Minimalist arayüzü sayesinde ChatGPT yi kullanmak basittir. Sıradan bir mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi, metin kutusuna yazıp enter tuşuna basabilir veya kağıt uçak simgesiyle gösterilen gönder düğmesine tıklayabilirsiniz.

 

Bir yanıt oluşturması biraz zaman alabilir, ancak oluşturulduğunda, yanıt doğrudan sorunuzun altında görünecektir.

 

Model diyalog için optimize edilmiştir, bu da her takip sorunuz olduğunda tam cümleler yazmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. ChatGPT ile rahat bir şekilde konuşabilirsiniz ve konuşma ile birlikte devam edecektir.

 

 

Herhangi bir takip sorusu, siz ve ChatGPT nin tekrar bakabileceğiniz konuşma dizisine eklenecektir. Yeni bir sohbet başlatmak istiyorsanız, soldaki menüde bulunan Konuyu Sıfırla düğmesine basın.

 

Bir sorudaki tek bir kelimeyi değiştirmenin ChatGPT nin yanıtını değiştirebileceğini fark etmişsinizdir. Bu nedenle, model sorunuzu iyi yanıtlamıyorsa, cümleyi yeniden ifade etmeyi deneyin.

 

ChatGPT ye Ne Sormalı?


Pek çok kişi, bir şeyin nasıl çalıştığını sormak istediğinde Google a başvurur. Ancak bu soruyu internete sormak yerine ChatGPT ye sormayı deneyin.

 

 

 

Sadece bir şeyleri açıklamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-posta veya mektup yazmanıza da yardımcı olarak sizi hem zamandan hem de bir şeyi doğru şekilde ifade etme baskısından kurtarır.

 

Alternatif olarak, yaratıcı fikirler bulmakta zorlanıyorsanız, ChatGPT yeni müşteri adayları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ondan bazı hediye fikirleri bulmasını istedik, ancak içerik fikirleri önermek, makale konuları hakkında beyin fırtınası yapmak veya yemek tarifi fikirleri istemek için de kullanabilirsiniz.

 

 

ChatGPT nin Yapamayacağı Bir Şey Var mı?

 

ChatGPT yi öncekilerden ayıran bir şey, potansiyel olarak zararlı bilgileri azaltmaya odaklanmasıdır. Modelin uygunsuz istekleri reddetmek için eğitilmesi gerekiyor.

 

 

 

Örnek olarak, Chat GPT ye çevrimiçi ortamda birine zorbalık yapmanın en iyi yolunun ne olduğunu sorarsanız, yanıt vermeyi reddeder ve zorbalığın neden yanlış olduğunu açıklamaya devam eder.

 

Bu moderasyon mükemmel değil ve denememizde soruyu yeniden ifade ederek yanıt almak kolaydı. Sizi ilgilendiren çıktılarla karşılaşırsanız, geri bildirimde bulunmak için metnin yanındaki beğenin veya beğenmeyin düğmesini kullanın.

 

Yanıtın zararlı / güvensiz, doğru veya yardımcı olup olmadığını soran birkaç onay kutusunun yanı sıra ideal yanıtın ne olacağını yazmanızı isteyen bir metin kutusu görünecektir.

 

Sohbet Robotlarında Yeni Bir Çağ

 

ChatGPT, yakıcı sorularımızı yanıtlayabilen, zorlu kavramları açıklayabilen veya yaratıcı fikirler üzerinde beyin fırtınası yapabilen büyüleyici bir yapay zeka aracıdır - yalnızca birkaç kullanımdan söz etmek gerekirse. Takip soruları sorabilme özelliği, aradığınız bilgiye internette birkaç web sitesini ziyaret etmekten çok daha hızlı ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

 

Ancak bu mükemmel olduğu anlamına gelmez. ChatGPT yine de zararlı yanıtlar üretebilir ve yanlış bilgiler sağlayabilir. Bu araştırma dönemi boyunca OpenAI, gelecekte kullanılmak üzere geliştirmeye yardımcı olmak için kullanıcılardan geri bildirim almayı umuyor.