Apple Kimliği Devre Dışı Bırakıldı

 

 


Apple hesabınıza girmek istediğinizde kilitlendiğiniz gibi bir mesaj görmek epey can sıkıcı olacaktır.

 

 

Apple, hesabınızda şüpheli bir şey olduğundan şüpheleniyorsa, bir sonraki Apple Kimliğinizle giriş yapmaya çalıştığınızda bir uyarı görmeniz kuvvetle muhtemeldir.

 

Güvenlik nedeniyle Apple Kimliğiniz kilitlendi” şeklinde bir değişiklik gösteren bir mesaj göreceksiniz.

 

Bu genellikle birileri hesabınıza yanlış şifre ile çok fazla giriş yapmaya çalıştığında gerçekleşir. İki faktörlü doğrulama veya ek güvenlik içermeyen hesaplar özellikle bu risk altında olabilir.

 

Bazen, uzun süredir oturum açmamışsanız ve Apple yeni şifre veya güvenlik politikaları uyguladıysa, bu mesajı görebilirsiniz.

Neyse ki, eğer bu mesajı görürseniz, bu genellikle hesabınızı korsanlardan korumanın kilidini açana kadar güvenli olduğu anlamına gelir.

 

Not: Hesabınızın kilitlendiğini iddia eden istenmeyen e-postalara veya metinlere asla güvenmemelisiniz. Giriş yapmaya çalıştığınızda uyarılar doğrudan Apple cihazlarında görünmelidir. Bir üçüncü taraf posta istemcisinde veya Apple’ın Mesajları uygulamasında görünmemelidir. Apple’dan olduğunu doğrulayamadığınız sürece hiçbir bağlantıyı tıklamayın.

 

Böylesi bir durumda yapmanız gerekenler Aşağıda sıralanmıştır.

 

Apple ID Hesabınızın Kilidini Açma

 

Gerçek alarmda "kilidi açmak için dokun" düğmesini görürseniz, üzerine dokunup kilit açma işlemi adımlarını takip edebilirsiniz.

 

Aksi takdirde, Apple’ın şifre kurtarma sitesine gitmeniz gerekir: iforgot.apple.com. Veya aşağıdaki bağlantıyı tıklamanız yeterlidir.

https://iforgot.apple.com/password/verify/appleid

 

Burada, hesabınızın kilidini açmak için mevcut şifrenizi kullanabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız, sıfırlamak için web sayfasını kullanabilirsiniz.


Her iki durumda da, bir sonraki adımlar ne tür bir hesap güvenliği oluşturduğunuza bağlı olacaktır.

 

Hesap Güvenceniz Yok ise

 

Hesabınız için iki faktörlü veya iki aşamalı kimlik doğrulamanız yoksa, kimliğinizi doğrulamak oldukça kolaydır. Çoğu zaman, bu mutlaka iyi bir şey değil. Ancak hesabınıza hızlı bir şekilde geri dönmek için sorun değil.

 

Hesabınızın kimliğini doğrulamak ve kilidini açmak için yalnızca geçerli şifrenizi girmeniz yeterlidir.

 

Bazen, Apple, hesabınızı ayarlarken girdiğiniz bazı güvenlik sorularını yanıtlamanızı sağlar. Bunların cevaplarını hatırlayamıyorsanız, ek şifre yardımına ihtiyacınız olabilir.

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama


İki faktörlü kimlik doğrulama ayarınız varsa, güvenilen cihazlardan birine bir giriş kodu almayı seçebilirsiniz.

 

Alternatif olarak, hesabınızla ilişkilendirilmiş olan birincil akıllı telefonda bir kısa mesaj almayı da seçebilirsiniz.

 

İki Adımlı Kimlik Doğrulama

 

Apple, kullanıcılarının çoğunu iki faktörlü kimlik doğrulamaya geçirmeye başladı. Ancak yine de eski iki aşamalı kimlik doğrulaması olan bazı kullanıcılar olabilir.

 

İki adımlı doğrulama için, güvenilir bir aygıta gönderilen kod ve bir kurtarma anahtarına ihtiyacınız olacak. Bu anahtar, güvenliği kurduğunuzda Appleın size gönderdiği 14 basamaklı bir koddur - eğer sahip değilseniz, hesabınıza giriş yapamayabilirsiniz.

 

 

 

 

Ek Hususlar

 

Apple ID şifrenizi hatırlayamıyorsanız, yanlış olanları girmeye çalışmak yerine sıfırlamak en iyisi olabilir.

Apple, ertesi güne kadar çok sayıda başarısız parola girişiminin ardından Apple kimliğinizi kilitleyecektir.

Benzer şekilde, hesabınız kilitliyse ancak aldığınız uyarı güvenlikten söz etmiyorsa, şifrenizi sıfırlayamayabilirsiniz.

Bu durumda, hesabınızı geri almak için doğrudan Apple ile iletişime geçmeniz gerekir.


Gelecek Kez Hazırlık

 

Apple’ın hesabınızın kilidini açma işlemi oldukça basit olmakla birlikte, hesabınızı güvenli kılmak ve işlemi bir dahaki sefere daha kolay ve daha güvenli hale getirmek için birkaç şey daha yapabilirsiniz.

Güvenilir cihazlar, güvenilir hesaplar veya yedek e-postalar eklediğinizden emin olun. Bunu Apple ID web sitesinde yapabilirsiniz.

 

Hesabınız için iki aşamalı doğrulama güvenceniz varsa, onu devre dışı bırakmanız ve iki faktörlü kimlik doğrulamasına yükseltmeniz faydalı olabilir. Bu şekilde, kaybederseniz sizi kalıcı olarak hesabınızdan alıkoyabilecek bir kurtarma anahtarına ihtiyacınız olmaz.

 

Bilgi için : 0 533 638 53 16