AirDrop Çalışmıyor

 

 

 

 

 

AirDrop Çalışmıyor 

 

 

AirDrop un verileri bir Apple cihazından diğerine aktarmayı kolaylaştırması gerekiyor. Şifreli bir iletişim kanalı oluşturmak için Wi-Fi ve Bluetooth kullanarak bunu yapar. Ancak ne yazık ki, AirDrop mükemmel olmaktan uzaktır ve her zaman olması gerektiği gibi çalışmaz.


AirDrop un iPhone veya Macinizde neden çalışmadığını hiç sorguladıysanız, sizin için yardımımız var. Aşağıda, AirDropu düzeltmek için yapabileceğiniz her şeyi bulacaksınız.

 

Apple Cihazlar için AirDrop Gereksinimleri

 


İlk olarak, cihazınızın gerçekten AirDrop ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bazen Appleın gereksinimleri değişir, ancak yazma sırasında AirDropu aşağıdakilerle kullanabilirsiniz:

 

iOS 7 veya üstünü çalıştıran herhangi bir iPhone, iPad veya iPod touch
2011 den sonra tanıtılan (2012 Mac Pro hariç) OS X Yosemite veya sonraki bir sürümünü çalıştıran tüm Mac ler
Cihazınız uyumluysa, AirDrop u nasıl doğru kullanacağınızı bildiğinizden emin olun.

 

 


Apple, eski makineler arasında Mac ten Mac e AirDrop aktarımlarına izin verirdi. Mac iniz macOS High Sierra veya daha önceki bir sürümünü çalıştırıyorsa, yine de aşağıdaki Mac lerle AirDrop yapabilirsiniz:

 

MacBook veya MacBook Pro (2008 sonundan itibaren)
Mac Pro veya iMac (2009 başından itibaren AirPort Extreme ile)
Mac Mini (2010dan itibaren)
MacBook Air (2010 sonundan itibaren)
AirDropu kullanarak bu eski Maclerden birini bulamazsanız, kimi aradığınızı görmüyor musunuz? ve Eski Mac i Ara yı seçin. Apple, macOS Catalinada bu seçeneği kaldırdı.

 

 

 

 


AirDrop un Çalışmadığı Durumlarda Sorun Giderme İpuçları

 

AirDrop çalışmadığında karşılaşabileceğiniz birçok sorun vardır. Cihazlarınızın AirDrop paylaşım penceresinde görünmediğini, görünen cihazlara dosya gönderemeyeceğinizi veya başka bir kişi size gönderdikten sonra belirli dosyaları bulamayacağınızı görebilirsiniz.

 

AirDrop un Mac veya iPhone unuzda neden çalışmadığını tam olarak söyleyemiyoruz. Ancak, aşağıdaki sorun giderme ipuçlarıyla herhangi bir AirDrop sorununun nasıl düzeltileceğini gösterebiliriz.

 

 

1. İşletim Sistemini Güncelleyin

Apple sık sık iOS, iPadOS ve macOS ta yazılım hatalarını gidermek için tasarlanmış yeni güncellemeler yayınlar. AirDrop çalışmıyorsa, cihazlarınız için en son güncellemeleri yükleyin.

iPhone veya iPad de Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme ye gidin. Mac te Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri> Yazılım Güncelleme ye gidin.

 

 

 

 

2. Her İki Cihazı da Yeniden Başlat

 

Bu çok etkili olduğu için klasik bir sorun giderme ipucudur. AirDrop un tekrar çalışması için iPhone, iPad veya Macinizi yeniden başlatmak yeterli olabilir. Ve bunu denemek sadece bir dakikanızı alır.

 

3. AirDrop Kısıtlamalarını Kapatın

 

AirDrop iOS cihazınızda hiç görünmüyorsa, bunu Ayarlar> Ekran Süresi altında bulacağınız İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarınızda engellemiş olabilirsiniz. İzin Verilen Uygulamalar bölümüne bir göz atın ve AirDrop un açık olduğundan emin olun.

Değişiklik yapmak için bir Ekran Saati şifresi girmeniz gerekebilir.

 

 

 

 


4. iPhoneunuzda Kişisel Erişim Noktasını devre dışı bırakın

 

Hem AirDrop hem de Kişisel Erişim Noktası, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarınızı kullanır, böylece bunları aynı anda kullanamazsınız. Bu özelliği kapatmak için iOS cihazınızdaki Ayarlar> Kişisel Erişim Noktası na gidin, ardından AirDropu tekrar kullanmayı deneyin.

 

5. Rahatsız Etmeyin Modunu Kapatın

 

Rahatsız Etmeyin özelliği açık olduğu için cihazınız AirDrop tan aktarım istekleri alamayabilir.


Kontrol Merkezini açın ve iPhone veya iPadinizde kapatmak için ay simgesine dokunun. Macte menü çubuğunun sağ üst kısmındaki Bildirim Merkezi simgesini tıklayın ve Rahatsız Etmeyin geçişini görüntülemek için aşağı kaydırın.

 

 

 

 

6. Her İki Cihazda da Wi-Fi ve Bluetoothu yeniden başlatın

 

AirDrop çalışmıyorsa özellikle yararlı bir çözüm, Wi-Fi ve Bluetoothu devre dışı bırakmak ve yeniden etkinleştirmektir. iPhone veya iPad inizi kullanarak Control Center ı tekrar açın ve kapatmak ve açmak için Wi-Fi ve Bluetooth simgelerine dokunun.

Mac te, menü çubuğundaki Wi-Fi simgesini tıklayın ve kapatmak için Kablosuz u seçin, ardından tekrar etkinleştirin. Bluetooth u yeniden başlatmak için Sistem Tercihleri> Bluetooth a gidin.

 


7. AirDrop Görünürlük Ayarlarınızı Değiştirin

 

AirDrop size üç görünürlük seçeneği sunar: Herkes, Yalnızca Kişiler veya Devre Dışı Bırakma. Cihazınız AirDrop ta görünmüyorsa, düzeltmek için bu seçeneklerin her birine geçmeyi deneyin.

 


Mac te, Finder ı açın ve kenar çubuğundan AirDrop u seçin. Farklı bir seçenek seçmek için Keşfedilmeme izin ver ifadesinin yer aldığı açılır menüyü açın.

iPhone veya iPad de Control Center ı açın, ardından bir AirDrop düğmesini görüntülemek için sol üst kısımdaki öğesine uzun dokunun. Farklı seçenekler seçmek için bunu kullanın.

 

 

 


8. AirDrop Talebi Almak için Her İki Cihazı Hazırlayın

 

Bazen cihazınızı gelen AirDrop transferleri için hazırlayarak başka birinin cihazında görünme olasılığını artırır. iPhone veya iPad inizin kilidini açın ve hazırlamak için Ana ekranda bırakın. Mac için yeni bir Finder penceresi açın ve kenar çubuğundan AirDrop u seçin.


9. Üçüncü bir Apple Aygıtından AirDrop Kullanma

 

Bu herkes için bir seçenek değil, ancak yedek bir Apple cihazınız varsa, AirDrop üzerinden bağlanmak için bunu kullanmayı denemelisiniz. Genellikle, iPhone veya Mac iniz bu yeni cihazda görünüyorsa, aniden orijinal cihazda da görünür.

 

 

 


10. Birden Çok Yerine Tek Bir Dosya Gönderin

 

AirDrop aynı anda birçok farklı dosya türünü paylaşmanızı sağlar. Ancak AirDrop iPhone veya Mac inizde çalışmıyorsa, bunun yerine tek seferde tek bir dosya göndererek konuları basitleştirmek isteyebilirsiniz.

AirDrop dosyaları otomatik olarak ilgili bir uygulamada açılır. Örneğin, fotoğraflar Fotoğraflar uygulamasında açılır. Ancak birden fazla dosya türü aynı uygulamada her zaman açılmaz; bu da AirDrop aktarımının neden başarısız olduğunu açıklayabilir.

 


11. Eksik Dosyalar için İndirilenler Klasörünü Kontrol Edin

 

AirDrop cihazınıza bir dosya gönderdiyse ancak bulamıyorsanız indirilenler klasörüne bakın. iPhoneda Dosyalar uygulamasını açın ve iCloud Drive da indirilenler klasörünü arayın. Mac te, genellikle İndirilenler klasörünü Dock ta Çöp Kutusu nun yanında bulabilirsiniz.

 

 


12. AirDrop un Çalışması için VPN inizi Kapatın

 

Bazı kullanıcılar iPhone veya Mac lerinde VPN yi kapatana kadar AirDrop un çalışmadığını fark etti. Bunu VPN uygulamasında veya cihaz ayarlarınızda yapmanız gerekebilir.

Bir iPhone veya iPad de bunu yapmak için Ayarlar> Genel> VPN ye gidin. Macte Sistem Tercihleri> Ağ a gidin ve kenar çubuğundan VPN nizi seçin.

 

 

13. Daha Fazla Bağlantı İçin Macinizin Güvenlik Duvarını Açın

Mac inizdeki güvenlik duvarı, genellikle yeni AirDrop aktarımları içeren tüm gelen bağlantıları engelleyecek şekilde ayarlanmış olabilir. AirDrop hala çalışmıyorsa, Sistem Tercihleri ndeki bu kısıtlamaları gevşetmeniz gerekir.

Sistem Tercihleri> Güvenlik ve Gizlilik> Güvenlik Duvarı na gidin. Asma kilidi tıklayın ve değişikliklerin kilidini açmak için yönetici şifrenizi girin. Ardından Güvenlik Duvarı Seçenekleri penceresini açın ve Tüm gelen bağlantıları engelleme seçeneğinin işaretini kaldırın.

 

 


14. Apple Kimliği Hesabınızda Tekrar Oturum Açın

 

iPhone veya iPad de Ayarlar> [Adınız]> Oturumu Kapat a gidin. Cihazınızda saklanacak verileri seçin, ardından Oturumu Kapatmak istediğinizi onaylayın. Oturumu kapattıktan sonra Apple Kimliğinizde tekrar oturum açmak için Ayarlar a dönün.

Mac te çıkış yapmak için Sistem Tercihleri> Apple Kimliği> Genel Bakış a gidin. Bir kez daha, cihazınızda saklanacak verileri seçin ve Çıkış Yapmak istediğinizi onaylayın. Oturumu kapatma işlemi tamamlandıktan sonra aynı sayfadan oturum açın ve AirDrop u tekrar kullanmayı deneyin.

 

 

15. iPhone unuzdaki Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

 

AirDrop un çalışmadığı sorunlar da dahil olmak üzere her türlü Wi-Fi veya Bluetooth sorununu çözmek için bir iPhone veya iPad deki ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Bu ayarları sıfırladığınızda, cihazınız kaydettiğiniz tüm Wi-Fi şifrelerini unutur, böylece güvenilir ağlara tekrar bağlanmanız gerekir.

Yine de devam etmek istiyorsanız, Ayarlar> Genel> Sıfırlaya gidin ve Ağ Ayarlarını Sıfırlaya dokunun. Umarım, AirDrop sıfırlamadan sonra tekrar çalışmaya başlar.

 

 

 

 

 

AirDrop Hala Çalışmıyorsa


Apple, AirDrop u daha güvenilir hale getirene kadar, alternatif bir aktarma yöntemi kullanarak daha iyi şansınız olabilir. İronik olarak, en iyi AirDrop alternatiflerinden biri Apple ın kendi iCloud Drive ı. Dosyaları bir cihazdan iCloud a yüklemeniz yeterlidir, ardından başka bir cihazdan indirebilirsiniz.

 

Dosyaları iCloud Drive ile yönetmek AirDrop u kullanmak kadar hızlı değildir, çünkü dosyaları doğrudan aktarmak yerine yüklemeniz ve indirmeniz gerekir. Ancak AirDrop çalışmadığında, iCloud Drive bir sonraki en iyi seçenektir.