MacBook Mikrofon Çalışmıyor

 

 

 


MacBook Bilgisayar Mikrofon Çalışmıyor ise Ne Yapmalı

 

FaceTime, Skype, Siri, Photo Booth ve telefon görüşmeleri. Her zaman bilgisayarlarımızla konuşuyoruz, peki MacBook mikrofonunuzun çalışması durduğunda ne yapabilirsiniz?

 

MacBook unuzun yerleşik bir mikrofonu vardır. FaceTime da sohbet etmek, telefon görüşmeleri yapmak, video kaydetmek veya Mac te Siri soruları sormak gibi harika şeyleri bu şekilde yapabilirsiniz.

 

Peki MacBook mikrofonunuzun çalışması durduğunda ne yaparsınız?

 

 

MacBook Mikrofonu Yapılandırmak

 

MacBook mikrofonunuzun tanınmasını ve seçilmesini sağlamak için ayarlarınıza girerek başlayacağız.

 

Macbook Sistem Tercihleri uygulamasını açın ve Ses simgesine tıklayın. Pencerenin üstündeki sekmelerden Girişi seçin. Tabloda listelenen ‘Dahili Mikrofon’u görmelisiniz - bu MacBook’ unuzun yerleşik mikrofonudur.

 

Dahili Mikrofonu seçin ve ses çıkarmak için yüksek sesle bir şeyler söylemeye başlayın. Giriş seçim kutusunun altında, giriş seviyesini göstermek için yanan bazı gri çubuklar görmelisiniz. Giriş ses seviyesi kaydırıcısını, mikrofon ses seviyesinin yeterince yüksek olması için üzerine sürükleyin.

 

 

Listede “Dahili Mikrofon” u göremiyorsanız, MacBook kendi mikrofonunu tanımıyor demektir. Aşağıdaki adımlardan bazıları bu konuda yardımcı olabilir. ‘Dahili Mikrofon’ varsa ve Giriş Seviyesi göstergeleri çalışıyorsa, mikrofonu kullanmaya çalıştığınız uygulama sorundur.

 

 

Dikteyi Aç

 

Dikte Etmeyi açmak yalnızca MacBook unuzu dikte etmenize ve sizin için yazmanıza izin vermez, aynı zamanda mikrofon sorunlarını çözebilecek ilgili sürücüleri indirir.

 

Sistem Tercihlerini açın ve Klavye penceresine gidin. Sağdaki Dikte sekmesine tıklayın ve Açık düğmesini seçin. Mac iniz otomatik olarak indirmek için ilgili dil paketlerini ve sürücüleri arayacaktır.

 

 

İndirme işlemleri tamamlandığında - Dikte etme seçeneğinin altındaki dönen bir kutu ile gösterilen - sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için mikrofonunuzu tekrar kullanmayı deneyin.

 

 

 

PRAM RESET ATMAK

 

PRAM veya Parametre RAM, MacBook unuz için birçok küçük ayar saklar. Bunlar parlaklık, birim, başlangıç diski ve bazı mikrofon yapılandırmaları için ayarları içerir.

 

 

 

MacBook unuzdaki PRAM ı sıfırladığınızda, bu ayarların tümü varsayılan değerlerine dönerek potansiyel olarak MacBook mikrofon sorunlarını çözecektir. Diğer ayarları istediğiniz gibi geri getirmek için Sistem Tercihlerine girmeniz de gerekir.

 

 PRAM sıfırlaması nasıl yapılır:

 

• Sol üst kısımdaki Apple simgesine tıklayın ve Kapatı seçin.
• MacBook un kapanmasını bekleyin
• Güç düğmesine basın ve cmd + alt + P + R tuşlarına basılı tutun
• Düğmeleri 20 saniye boyunca veya bir zil sesi duyana kadar basılı tutun.
• Düğmeleri bırakın ve MacBookunuzun normal şekilde başlamasını bekleyin

 

 

Yeni Kullanıcı Hesabı ile  Test Edin

 

MacBook mikrofonunuzun, kullanıcı hesabınızdaki bir aksaklık nedeniyle çalışması durmuş olabilir. Bu teoriyi, yeni bir hesap oluşturarak ve mikrofonun bunun içinde çalışıp çalışmadığını görerek test etmek kolaydır.


Bunu yapmak için, Sistem Tercihleri uygulamasını açın ve Kullanıcılar ve Grupları tıklayın. Asma kilidi tıklayın ve değişikliklere izin vermek için Yönetici şifrenizi girin. Ardından sol alt kısımdaki artı simgesine tıklayın ve yeni bir kullanıcı hesabı için ayrıntı girin.

 

Yeni hesap oluşturulduktan sonra, Mac inizin sol üstündeki Apple simgesini kullanarak mevcut hesabınızdan çıkın. Bunun işe yaraması için kullanıcıları değiştirmek yerine, oturumu kapatmanız önemlidir. Bunu yaptıktan sonra, yeni hesapta oturum açın ve mikrofonu tekrar test edin.

 

Mikrofon yeni hesabınızda çalışıyorsa, tüm verilerinizi yeni bir hesaba aktarabilir ve eskisini silebilir veya macbook unuzu fabrika ayarlarına geri yükleyebilir ve verilerinizi bir yedekleme yoluyla geri kazanabilirsiniz.

 

 

Bilgi için : 0533 638 53 16